Aktualizacja: 14.02.2021 11:20 Publikacja: 14.02.2021 00:01
Więzienie
Foto: AdobeStock
Zastrzyk ze śmiertelną dawką pentobarbitalu, środka nasennego i uspokajającego, zakończył tragiczne życie Lisy Montgomery w więzieniu Terre Haute (Indiana). Czy zakończył także erę humanitaryzmu wymiaru sprawiedliwości USA?
Lisa Montgomery urodziła się 27 lutego 1968 r. w Melvern w stanie Kansas. Jej rodzice byli alkoholikami, a matka piła nałogowo w czasie ciąży, co prawnicy Lisy wielokrotnie przywoływali na dowód, że dziewczynka urodziła się poważnie obciążona alkoholowym zespołem płodowym. Dodatkowe, nieodwracalne szkody w jej psychice poczyniły traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, do których należała nieustanna przemoc fizyczna, psychiczna i seksualna ze strony najbliższych członków rodziny i ich znajomych. Przerażające szczegóły nadużyć wobec Lisy i jej siostry Diane zostały ujawnione w trakcie rozprawy rozwodowej ich matki z kolejnym mężem. Sąd zdecydował wówczas o przekazaniu Diane rodzinie zastępczej, która okazała się tym, czego zaniedbywane dziecko potrzebowało najbardziej: „Okazali mi bezwarunkową miłość, pokazali mi moją wartość" – wspominała po latach Diane.
Premier odwołał szefa więziennictwa, o co dzień wcześniej apelował minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Rozumie...
Przyjęta przez resort sprawiedliwości konstrukcja sankcji ustawowego pozbawienia skutków nominacji sędziowskich...
Pomysł lewicy na wprowadzenie czterodniowego czasu pracy to przykład populizmu, nieliczącego się z realiami zaró...
Estonia wyprzedza nas o jakieś pięć lat. I nie chodzi tym razem o usługi cyfrowe, bo w tym zakresie wyprzedza na...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Czasem dom, po wielu przeróbkach i doraźnych naprawach, jest w takim stanie, że lepiej zrezygnować z generalnego...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas