Aktualizacja: 09.05.2017 07:25 Publikacja: 08.05.2017 21:07
1 zdjęcie
ZobaczDr hab. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Rz: Czy jubileusz stulecia odzyskania niepodległości i 20 lat obecnej konstytucji to najlepszy czas na jej zmianę, panie doktorze?
Ryszard Piotrowski: Okrągłe rocznice ważnych dla państwa wydarzeń nie wymagają zmiany ustroju dla podkreślenia ich znaczenia. Upływ czasu nie jest też wystarczającą przesłanką. Konstytucja nie jest dekoracją czy sprzętem. Nie powinna być zatem zmieniana z powodu święta. Przeciwnie, jubileusz wymaga respektu dla trwałości demokratycznej tradycji państwa, która jest wartością konstytucyjną i wyrazem jego suwerenności. Nie ma konstytucji doskonałych, ale wprowadzanie zmian nie może odbywać się pod presją zdążenia na dzień rocznicy, bo to nie budowa drogi, którą można zakończyć i zaraz przystąpić do remontu. Zmiany konstytucji wymagają współdziałania, nowe postanowienia powinny łączyć obywateli. Przede wszystkim celem zmian powinno być poszerzanie przestrzeni wolności, nie zaś jej ograniczanie.
Po ośmiu latach demolowania państwa prawa, które z takim mozołem budowaliśmy po odzyskaniu niepodległości w 1989 roku, trudno uwierzyć, w jakim miejscu znaleźliśmy się jako społeczeństwo, które zgłasza aspiracje do życia w ugruntowanej demokracji z gospodarką wolnorynkową.
Właśnie się okazało, że sędziów z ich pracy oraz postawy, w tym etycznej, będzie rozliczał kolejny neosędzia. To dobra ilustracja, jak nam idzie przywracanie praworządności.
Chociaż Julia Przyłębska odchodzi z TK, szanse na zmiany tej instytucji w najbliższych latach są iluzoryczne. Nie zmienią tego wybory prezydenckie.
W dyskursie na temat kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego zazwyczaj pomija się kontekst personalny, a więc sytuację osób uwikłanych, zresztą bez swojej winy, w całą tę „historię” - pisze prof. dr hab. Jakub Stelina, sędzia TK.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Pomysły Adama Bodnara na oznaczanie "kategorii" sędziów kolorami przywodzą na myśl dzielenie przedszkolaków na grupy. Degradacje sędziowskie i lekceważenie wskazań Komisji Weneckiej to z kolei poważne zagrożenia dla niezawisłości sędziowskiej.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Środowisko radców prawnych konsekwentnie powierza stanowisko prezesa samorządu mężczyznom. Czy to oznacza, że kobiety się nie nadają?
O tym, czy dana wypowiedź ma charakter bezprawny, nie powinien decydować wyłącznie charakter użytych słów, ale również kontekst, w jakim zostały użyte.
To prawda, władze samorządu radców prawnych lubią ciszę i unikają niewygodnych pytań, a karty są z góry rozdane.
Podejrzany, żeby uzyskać optymalną poradę prawną, musi być szczery, a nie będzie bez gwarancji tajemnicy adwokackiej.
Ryzyko przemocy wzrasta, gdy kobieta jest gotowa na rozstanie.
Jako skromny powiatowy komornik sądowy proszę o kilka rzeczy.
Digitalizacja postępowania oraz sama idea prowadzenia rozpraw w trybie zdalnym to liczne korzyści dla wszystkich stron procesu. Kilka ostatnich lat pokazało jednak, że te zmiany niosą także wiele wyzwań.
Kilka cytatów z wysłuchania publicznego na temat strategii migracyjnej państwa sprawiło, że straciłam poczucie bezpieczeństwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas