Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 20.10.2017 03:00 Publikacja: 20.10.2017 03:00
Jerzy Kowalski
Foto: tv.rp.pl
Z danych statystycznych wynika, że Polacy znacznie częściej niż przed paroma laty decydują się wnosić skargi na przewlekłość postępowań sądowych. Między rokiem 2012 a 2015 liczba zarejestrowanych skarg wzrosła o ponad 200 proc. W porównaniu do poprzedniego, w roku 2016 odnotowano spadek ich liczby o 9,1 proc. Sprawy, których dotyczą skargi mają najczęściej charakter cywilny – 75 proc. ogółu skarg w 2016 r. (Fundacja Court Watch Polska). Poważną ich część wnoszą właśnie przedsiębiorcy. To dla nich, przeciągające się ponad zasady przyzwoitości postępowania sądowe, na przykład o zapłatę za dostawę linii produkcyjnej, niedotrzymanie terminu dostawy surowców rodzą konieczność zgłoszenia wniosku o upadłość, obniżenia produkcji czy przeprowadzenia zwolnień pracowników. Tak więc to „późno" z naszego przysłowia może oznaczać też ostateczny koniec biznesu, czyli skutek taki sam, jak w przypadku braku jakiegokolwiek orzeczenia. I tu jest prawdziwy kłopot. Co robić w takiej sytuacji ? Chyba najlepszym wyjściem dla przedsiębiorcy jest domaganie się w przypadku zapadłego już orzeczenia o przewlekłości postępowania sądowego odszkodowania na podstawie Kodeksu cywilnego. Należy mieć nadzieję, że pieniądze od Skarbu Państwa za szkody spowodowane nieuzasadnioną zwłoką w prowadzeniu procesu sądowego pozwolą – jeśli nie odbudować utracony interes – to przynajmniej zrekompensować straty psychiczne byłego przedsiębiorcy. Szkody gospodarcze zwykle są już nie do odrobienia. I to jest koszt biznesmenów, pracowników,... no i podatników. Koszt, któremu można było często zapobiec. Aby lepiej poznać reguły rządzące omawianymi procedurami warto zagłębić się w tekst mec. Anny Borysewicz „Jak wygrać z ... nieuzasadnioną zwłoką". Zapraszam do lektury także innych artykułów w najnowszym numerze „Prawo w Biznesie".
Dla wielu obywateli skrzywdzonych w czasach PRL, wejście sędziów stanu wojennego do sądów w III RP było nieakceptowalne. Niemoc ludzi Solidarności, aby to wejście zablokować, odebrała szacunek Temidzie na dekady.
Przez ostatni rok główny ciężar działań i uwagi skupiony był na przywracaniu praworządności, choć z góry było wiadomo, że przy tym prezydencie para pójdzie w gwizdek. Jednocześnie w tym czasie nie zrobiono niczego, co by wydatnie poprawiło efektywność wymiaru sprawiedliwości.
Wiele obietnic pracowniczych zostało już zrealizowanych. Zabrakło jednak odważnych, kluczowych zmian w ubezpieczeniach społecznych.
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania TVN oraz Polsatu na listę spółek strategicznych wywołała szereg komentarzy odnośnie do legalności ograniczenia swobody sprzedaży prywatnej inwestycji. W debacie pojawiło się szereg prawniczych nonsensów natomiast zabrakło wątków faktycznie istotnych, które mogą wywołać spory zarówno w tym jak i podobnych przypadkach.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Z funkcją członka zarządu wiążą się nie tylko przywileje, ale przede wszystkim obowiązki i ... odpowiedzialność, o czym często się zapomina.
Ulgi podatkowe na wsparcie innowacji oraz nowych inwestycji mogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorców, stanowiąc alternatywę dla finansowania z grantów UE. Jak wdrażane zasady dotyczące globalnego podatku minimalnego wpłyną na atrakcyjność krajowych instrumentów wsparcia?
Fundacje rodzinne w Polsce stają się coraz popularniejszym narzędziem do planowania sukcesji w rodzinach o znacznych zasobach finansowych. To dobre rozwiązanie prawne dla tych przedsiębiorców, którzy przez lata rozwijali swoje firmy i chcieliby zadbać o biznesowe dziedzictwo.
Firma może rozliczyć wydatki na wyżywienie zapewniane współpracującym z nią przedstawicielom kontrahentów. Z kosztów trzeba natomiast wyrzucić prezenty.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas