Aktualizacja: 03.06.2018 11:18 Publikacja: 03.06.2018 07:30
Foto: 123RF
W pierwszych latach jej propagowania (podobnie sądów polubownych, arbitrażu) wskazywano przeszkody prawne i brak zachęt finasowych (niższych opłat sądowych), potem zaczęto mówić o polskiej specyfice, że bardziej ufamy sądom, i chyba tego nie trzeba zmieniać.
Byłem niedawno na ciekawej konferencji i usłyszałem co najmniej o dwóch dodatkowych hamulcach na drodze rozpropagowania ADR. Zwrócono po pierwsze uwagę, że większe firmy nie lubią arbitrażu, a ich prawnicy wybiorą bardziej bezpieczny sąd państwowy, gdyż arbitraż jest skuteczny w sporze między równymi, a dużych kontraktów nie zawierają równi, ale zwykle mniejszy z większym i ci więksi narzucają swoje warunki, a arbitraż nie jest w stanie przeciwstawić się tej przewadze. Po drugie sami menedżerowie nie śpieszą się z rozstrzyganiem sporów. Dla ich kariery lepiej zostawić je następcom. To w języku biurokracji nazywa się chyba odkładaniem sprawy na półkę, a popularną wśród prawników, wiadomo od stuleci, jest taktyka przedłużania sprawy. Strona, która ma wygrać, powinna się jednak śpieszyć, ale w naszym realu przewidywalność wyroków nie jest zbyt wysoka. Co ciekawe, środowiska biznesu nie marzą zbytnio o przywróceniu sądów gspodarczych, które, przynajmniej w założeniu, mają być szybsze.
Wysoce ryzykowne jest zamieszczenie Polsatu i TVN w wykazie firm strategicznych Polski na podstawie rozporządzenia z uwagi na wtórną w tym stanie faktycznym działalność telekomunikacyjną, a nie podstawową – medialną (audiowizualną).
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Ugody frankowe jawią się jako szalupa ratunkowa w czasie fali spraw, przytłaczają nie tylko sądy cywilne, ale chyba też wielu uczestników tych sporów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas