Aktualizacja: 26.10.2018 02:00 Publikacja: 26.10.2018 02:00
Foto: Fotolia.com
Jest tak zwłaszcza, gdy oferuje produkty lub usługi najwyższej klasy i jakości i chroni je znakami towarowymi. Powinien wówczas dbać o swoją reputację gospodarczą, czyli dobrą klientelę. Bez niej nie będzie rozwoju biznesu ani postępu technologicznego. Uszczerbki w interesie mogą być dla niego groźne. Dlatego zawsze warto umieć się bronić. Dziś karierę medialno-proceduralną robią wszelkiego rodzaju zabezpieczenia. Jeszcze jakiś czas temu kojarzyły się między innymi ze sprawami męsko-damskimi. Obecnie o zabezpieczeniach mowa w sędziowskich pytaniach, w pozwach Komisji Europejskiej, postanowieniach luksemburskiego organu, wniosku do polskiego Trybunału Konstytucyjnego, czy nawet ostatnio w sprawach zabezpieczenia sądowego zakazu strajku w Locie. O co w końcu chodzi? Rzecz jest prosta. Co zrobić, by skutecznie przeciwdziałać naruszeniom znaku towarowego i powstrzymać dalsze bezprawne działania wobec marki firmy, na którą trzeba było długo pracować. Jak nie dać się cwaniakom? Procesy sądowe trwają długo, przedsiębiorcy uprawnieni do „ukradzionych" znaków towarowych czekają czasami lata na prawomocne rozstrzygnięcie sporu. Trwanie naruszeń szkodzi marce, z każdym tygodniem zwiększają się straty ponoszone przez firmę. Jak do tego nie dopuścić? Przede wszystkim warto rozważyć złożenie wniosku do sądu o udzielenie zabezpieczenia dochodzonych roszczeń. Wnieść też o nakazanie zapłaty określonej kwoty pieniężnej na rzecz uprawnionego na wypadek naruszenia obowiązków określonych w postanowieniu sądowym o zabezpieczeniu. Suma ta zwana jest przymusową. To swego rodzaju grzywna za nieprzestrzeganie udzielonego zabezpieczenia. Płaci się ją bezpośrednio uprawnionemu do naruszanego znaku towarowego. To stosunkowo świeża instytucja, wprowadzona w 2012 roku do kodeksu postępowania cywilnego. Warto by pokrzywdzeni przedsiębiorcy mieli świadomość jej istnienia. Może się w praktyce przydać.
Wysoce ryzykowne jest zamieszczenie Polsatu i TVN w wykazie firm strategicznych Polski na podstawie rozporządzenia z uwagi na wtórną w tym stanie faktycznym działalność telekomunikacyjną, a nie podstawową – medialną (audiowizualną).
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas