Reklama

Sprzeczne cechy zawodu i notariusze w mediach społecznościowych - Świat się zmienia tak jak formuły

Media społecznościowe nie zagrażają powadze profesji prawniczych.

Aktualizacja: 17.07.2021 11:00 Publikacja: 17.07.2021 00:01

Notariusz

Notariusz

Foto: AdobeStock

Zawody prawnicze, pod przykrywką elitarności przypisywanej im w myśl społecznych stereotypów nakładają na swoich członków rozmaite ograniczenia. Nie zawsze pozostają one w zgodzie z wymogami współczesności, a niekiedy są nawet sprzeczne z przepisami prawa, także europejskiego (jak tzw. zakaz reklamy w odniesieniu do zawodu adwokata). Pośród wszystkich prawniczych zawodów wolnych rejenci wydają się jednakże najbardziej zniewoleni.

Rejent to fach, którego status nastręcza osobom go wykonujący niemal tak samo wielu wątpliwości co świnka morska, o której zwykło się mówić, że nie jest ani świnką, ani morską. Z jednej bowiem strony notariusze w sporządzanych przez siebie aktach opisują łączące klientów zobowiązania i nie mogą w ich zakresie doradzać (na wzór sędziów). Wprawdzie wystawiają faktury VAT, co stawia ich w jednym rzędzie z przedsiębiorcami, lecz reprezentują w istocie Rzeczpospolitą, co wymaga od nich obiektywizmu i bezstronności.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Reklama
Opinie Prawne
Adam Wacławczyk: Zawiedzione nadzieje
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Niegodziwość rządu, czyli kto straci „ulgę” mieszkaniową
Opinie Prawne
Paweł Rochowicz: Czy dla rządu wszyscy przedsiębiorcy to złodzieje?
Opinie Prawne
Michał Urbańczyk: Moja śmierć jest lepsza niż twoja. Zabójstwo Charliego Kirka a wolność słowa
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Potrzebujemy apolitycznego Trybunału Stanu
Reklama
Reklama