Działka Piotra w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z roku 1998 przeznaczona była pod uprawy rolne. W maju 2005 r. miasto uchwaliło nowy plan, który zaczął obowiązywać po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa, czyli w październiku 2005 r. Zapisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a dokładnie z art. 36. pkt. 4, stanowią, że jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata – zwana potocznie rentą planistyczną - nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości.
Na czym polega postępowanie, o którego wszczęciu Urząd Miasta zawiadomił Piotra?
Powszechnie wiadomo, że działki budowlane są zwykle droższe niż działki rolne o takich samych parametrach. Skoro działka Piotra w poprzednim planie przeznaczona była jako teren upraw rolnych, zaś w aktualnie obowiązującym planie jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe, to można domniemywać, że wzrosła jej wartość z tytułu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Żeby to potwierdzić Urząd Miasta powołuje rzeczoznawcę majątkowego, który dokonuje wyceny wzrostu wartości nieruchomości, czyli określa wartość rynkową nieruchomości przez uchwaleniem planu zagospodarowania oraz po jego uchwaleniu. Sposób dokonania takiej wyceny i czynności, które musi podjąć rzeczoznawca określa rozporządzenie z 21.09.2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Zgodnie z tymi przepisami rzeczoznawca jest zobowiązany określić wartość nieruchomości według cen z dnia zbycia działki (czyli dnia podpisania aktu notarialnego), natomiast stan nieruchomości - z dnia wejścia w życie planu miejscowego.
A cóż to jest ten stan nieruchomości?
Na to pytanie odpowiedź znajdziemy w ustawie o gospodarce nieruchomościami: stan nieruchomości to stan zagospodarowania, stan prawny, stan techniczno-użytkowy, a także stan otoczenia nieruchomości, w tym wielkość, charakter i stopień zurbanizowania miejscowości, w której nieruchomość jest położona. Innymi słowy - jeżeli po wejściu w życie nowego planu zagospodarowania dokonaliśmy nakładów na działce np. wyrównaliśmy pagórkowaty teren, czy doprowadziliśmy media, to wycena sporządzona przez rzeczoznawcę majątkowego nie może tego uwzględniać.