Pozostałe sądy przyjmują, iż system francuski odpowiada kryteriom europejskim, uznając 30-minutowe spotkanie z osobą zatrzymaną, mające miejsce od pierwszej godziny pozbawienia wolności, za pozwalające adwokatowi na poinformowanie jej o prawie do zachowania milczenia.
[srodtytul]Co dalej[/srodtytul]
W swoim projekcie minister sprawiedliwości zaproponowała, aby wypadki, w których możliwe będzie zastosowanie zatrzymania, zostały ograniczone do zbrodni, a także występków zagrożonych karą pozbawienia wolności, dla których próg nie został jednakże sprecyzowany. Adwokat miałby możliwość wglądu do protokołów przesłuchań i ponad 30-minutowe spotkanie od pierwszej godziny zatrzymania, dodatkowo mógłby się spotkać ze swoim klientem w 12. godzinie jego zatrzymania. W razie przedłużenia zatrzymania adwokat mógłby uczestniczyć w przesłuchaniach.
Projekt przewiduje również, iż nikt nie może zostać skazany jedynie na podstawie zeznań złożonych poza obecnością adwokata, co oznacza koniec praktyki konstruowania aktów oskarżenia jedynie na podstawie przyznania się do winy.
W sytuacji, kiedy warunki do zatrzymania nie zostałyby spełnione, projekt wprowadza możliwość wolnego przesłuchania podejrzanego (audition libre). W tym przypadku czas pobytu na komisariacie nie mógłby przekroczyć czterech godzin.
Należy jednak nazwać rzeczy po imieniu: faktem jest, niezależnie od stosowanej terminologii, że będzie w tym przypadku dochodziło do pozbawienia wolności, co gorsze bez żadnych praw (uprzedzenia bliskiej osoby, prawa do lekarza czy adwokata).
Aby uprzedzić krytykę, projekt wprowadza więc możliwość przesłuchania w trybie zatrzymania na wniosek osoby podejrzanej. Rząd francuski zapowiedział, iż jego projekt zostanie przedstawiony parlamentarzystom jesienią bieżącego roku, a reforma zacznie obowiązywać w połowie 2011 r. W tej sytuacji usprawiedliwione staje się pytanie, czy koniec „najpotężniejszego człowieka we Francji” nie zapowiada również końca francuskiego modelu prokuratury.
[i]Autorem wypowiedzi jest Iwona Jowik - adwokat z Paryskiej i Warszawskiej Izby Adwokackiej, wspólnik zarządzający kancelarii Copernic Avocats[/i]