Mimo ewidentnych problemów z płynnością tego parabanku, brak danych finansowych uniemożliwia odpowiedź na pytanie, czy spełnia on przesłankę do ogłoszenia upadłości, wynikającą z niedoboru wartości majątku w stosunku do sumy zobowiązań. W efekcie zarząd mógł przez długi czas kierować spółką, nawet gdyby od dawna była ona finansowym bankrutem.
Z uwagi na skalę zjawiska ściganie za brak sprawozdania może być trudne
Ustawa o rachunkowości reguluje obowiązki w zakresie składania sprawozdań finansowych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) oraz ich publikacji w Monitorze Polskim B (MPB). Zarząd spółki obowiązany jest zapewnić sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego i przedłożyć je do zatwierdzenia przez zgromadzenie wspólników. Następnie zarząd ma 15 dni na jego złożenie do KRS i publikację w MPB. Zarząd nie może też zasłonić się bezczynnością właściciela, jako że ustawa wprowadza też obowiązek złożenia niezatwierdzonego sprawozdania. W przypadku zarządu wieloosobowego, odpowiedzialność za realizację powyższych obowiązków ciąży indywidualnie na wszystkich jego członkach. Złożenie sprawozdania odnotowywane jest w KRS w odpowiedniej rubryce, a jego treść jest jawna. W ten sposób każdy może się zapoznać ze stanem finansów spółki na dzień bilansowy, który w zdecydowanej większości spółek przypada na koniec roku kalendarzowego.
Niezłożenie sprawozdania finansowego do akt rejestrowych, a także zaniechanie jego ogłoszenia stanowią przestępstwa uregulowanie w art. 79 pkt 3) i 4) ustawy o rachunkowości. Polegają one na bezczynności zarządu w obliczu ustawowo nałożonych obowiązków. Stwierdzenie tej bezczynności jest łatwe, szczególnie w obliczu powszechnej dostępności do rejestrów KRS i publikacji MPB. Nie może więc dziwić, że w ostatnim czasie warszawska policja została wręcz zasypana tego rodzaju sprawami. Wskutek zawiadomienia dokonanego przez sąd gospodarczy, prokuratura rejonowa nadzoruje obecnie około dwudziestu tysięcy takich spraw.
O ile jednak stwierdzenie niezłożenia czy braku publikacji sprawozdań jest dość łatwe, o tyle już doprowadzenie do skazania osób ujawnionych w KRS jako członków zarządu nie musi być już takie oczywiste.