Prawie 16 milionów osób gromadzi środki na emeryturę w obowiązkowych otwartych funduszach emerytalnych. Średnia wartość aktywów netto członka OFE wynosi ok. 16 tys. zł, a kwoty te wciąż rosną. Pomimo głośnych dyskusji o systemie emerytalnym i niedawno wprowadzonych zmian w funkcjonowaniu OFE wiedza przeciętnego członka OFE o dotyczących go regulacjach prawnych pozostaje niewielka. Automatyzm systemu odprowadzania składek sprawia, że znaczna część członków OFE nie wie nawet, w jakim funduszu oszczędza. Jeszcze mniej osób pamięta o obowiązkach informacyjnych względem OFE. Tymczasem zaniedbanie tych obowiązków może mieć poważne konsekwencje dla samego członka OFE, jak i osób, którym przysługuje prawo do środków zgromadzonych w OFE.
Co musi członek OFE
Zgodnie z ustawą o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych członek OFE jest obowiązany zawiadomić fundusz o każdorazowej zmianie w zakresie stanu cywilnego i stosunków majątkowych między nim a jego małżonkiem, o ile zmiana taka obejmuje środki zgromadzone na jego rachunku. Chodzi tu w szczególności o informacje o zawarciu małżeństwa lub jego ustaniu (np. śmierć małżonka, rozwód) czy też zawarciu lub rozwiązaniu małżeńskiej umowy majątkowej. Zgodnie ze stosownym rozporządzeniem do ustawy członek OFE niezwłocznie informuje na piśmie fundusz o każdorazowej zmianie imion, nazwiska, adresu zamieszkania (ulicy, numeru mieszkania lub domu, miejscowości, kodu pocztowego), a także numeru PESEL, a w przypadku gdy członkowi nie nadano numeru PESEL, numeru i serii dowodu osobistego lub paszportu.
Majątek wspólny
Dlaczego informacje te są istotne? Zgodnie z prawem środki odprowadzane na rachunek członka OFE pozostającego w związku małżeńskim stanowią majątek wspólny małżonków. Oznacza to, że co do zasady połowa środków zgromadzonych w czasie trwania małżeństwa na rachunku członka OFE należna jest współmałżonkowi. Zgłoszenie informacji o zawarciu małżeństwa pozwala funduszowi ewidencjonować składki wpłacane w trakcie istnienia wspólności majątkowej małżeńskiej i nabywane za nie jednostki rozrachunkowe. W przypadku ustania małżeństwa środki te powinny zostać podzielone na podstawie stosownego wyroku sądu, aktu notarialnego lub pisemnej umowy pomiędzy byłymi małżonkami. Jeżeli jednak byli współmałżonkowie zapomną lub odłożą na później podział środków zgromadzonych na ich rachunkach, sytuacja się komplikuje. Szczególnie jeśli następnie członek OFE zmieni fundusz albo zawrze kolejny związek małżeński. Wtedy dokonanie należnego podziału środków może okazać się bardzo trudne. Podobne trudności napotkamy w przypadku, gdy członek OFE w ogóle nie poinformuje funduszu o zawarciu małżeństwa.
Ponadto w przypadku zmiany OFE całość zgromadzonych środków, jako jedna wypłata transferowa, zostaje przetransferowana do innego funduszu. Niestety, do tego nowego funduszu nie są przekazywane informacje o historii rachunku – w szczególności o dokonanych zmianach danych osobowych członka i wpłatach składek – a bez tych danych dokonanie podziału środków pomiędzy byłych małżonków nie jest możliwe. Istnieje więc luka prawna, która komplikuje sytuację prawną osób działających w dobrej wierze, ale też, niestety, pozwala na nadużycia. W tym miejscu należy więc podnieść postulat de lege ferenda, aby uregulować kwestię przekazywania historii rachunku pomiędzy funduszami poprzez wprowadzenie standardów gromadzenia danych historycznych i obowiązku ich przekazywania.
Niektórzy członkowie OFE nie wiedzą nawet, w jakim funduszu oszczędzają