Zawiadomienie Tulei: z dużej chmury mały deszcz

Starsi wielkopolscy adwokaci mówią, że tamtejsi sędziowie wyznają zasadę (chyba jeszcze szkoła niemiecka), że im sędzia mówi mniej tym lepiej — powinien pisać. Mniej wtedy okazji do pomyłek

Publikacja: 14.02.2013 18:05

Chyba to wskazanie powinien wziąć sobie do serca sędzia Igor Tuleya.

Pamiętamy jego słowa z uzasadnienia wyroku w sprawie kardiochirurga Mirosława G,, kiedy mówił, że stosowane w tym śledztwie nocne zatrzymania i przesłuchania oraz taktyki organów ścigania może budzić przerażenie, i skojarzenia „nawet nie z latami 80., ale z metodami z l. 40. i 50. — czasów największego stalinizmu".

Znaczna cześć mediów nie miała w następnych dniach innego tematu, jak tylko rzekoma opresywność organów ścigania (i ówczesnych władz). Spodziewano się zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Ostało się jednak na piśmie sygnalizacyjnym do CBA i prokuratury o nieprawidłowościach w postępowaniu w sprawie Mirosława G.

Właśnie warszawska Prokuratura Okręgowa odpowiedziała: zastrzeżenia sędziego Tulei nie dają podstaw do stwierdzenia naruszenia przepisów procedury. Poczynione ustalenia wskazują, że zatrzymania osób podejrzanych o przestępstwa korupcyjne, zwłaszcza w początkowej fazie śledztwa, wynikały z przyjętej taktyki postępowania i warunkowane były koniecznością wcześniejszego przesłuchania podejrzanych o wręczanie łapówek przed sformułowaniem zarzutów Mirosławowi G. Co zaś się tyczy

zastrzeżeń dotyczących czynności procesowych w godzinach wieczornych i nocnych PO zwraca uwagę, że Kodeks postępowania karnego w żadnym wypadku nie ogranicza możliwości prowadzenia takich czynności, zatem nie można mówić aby przesłuchania były niezgodne z prawem.

Prokuratura wprawdzie stwierdza, że „z dzisiejszego punktu widzenia" analiza śledztwa pozwala ocenić, że zatrzymania niektórych osób podejrzanych o korupcję nie były konieczne, ale były prawnie dopuszczalne. Podobnie należy traktować przesłuchania w godzinach wieczornych i nocnych.

Cóż tu dodać, post factum każdy jest mądrzejszy. Wprawdzie sędzia Tuleya wysłał też zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień i składania fałszywych zeznań przez agenta CBA tzw. dużego Tomka (chodzi o to, że podczas działań w sprawie kardiochirurga miał „wejść w dużą zażyłość z jedną z pielęgniarek"), ale prokuratura w Ostrołęce nie zajęła jeszcze stanowiska. Niezależnie jednak od losów tego wątku, każdy chyba przyzna, że niewiele on ma wspólnego z metodami z „czasów największego stalinizmu".

Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Długi weekend konstytucyjny
Opinie Prawne
Marek Dobrowolski: Konstytucja 3 maja, czyli zamach stanu, który oddał głos narodowi
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Przedsiębiorcy niczym luddyści
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Szef Służby Więziennej w roli kozła ofiarnego
Opinie Prawne
Gutowski, Kardas: Ryzyka planu na neosędziów
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne