W publikacjach pojawiło się niestety szereg nieścisłości, błędów dowodzących niewystarczającej znajomości funkcji ksiąg wieczystych i zasady jawności ksiąg wieczystych. Stąd już niedaleka droga do nieuprawnionych oczekiwań, bądź nieuzasadnionych zarzutów. Zatem czuję się w obowiązku przybliżyć to zagadnienie, albowiem odnoszę wrażenie, że rzetelna wiedza i informacja na temat systemu ksiąg wieczystych, w tym Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych, stanu jej bezpieczeństwa oraz fundamentalnej z punktu widzenia obrotu nieruchomościami zasady jawności ksiąg wieczystych pozwoli,z jednej strony uspokoić osoby zaniepokojone treścią artykułów, o przyznam dość alarmujących, a zarazem umożliwi rzeczową dyskusję na temat kierunku rozwoju systemu ksiąg wieczystych i dostępu do zasobów Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych.
Podstawowym celem ksiąg wieczystych jest ustalenie stanu prawnego nieruchomości, a także własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu ( art. 1 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982r. o księgach wieczystych i hipotece, określanej w dalszej części skrótem ukwh). Natomiast podstawową zasadą ustrojową ksiąg wieczystych jest zasada formalnej jawności ksiąg wieczystych, wyrażona w przepisie art. 2 tej ustawy, stanowiącym, że księgi wieczyste są jawne. Zasada formalnej jawności ksiąg wieczystych ma związek z funkcją informacyjną ksiąg wieczystych, będących publicznym rejestrem sądowym. Zasada ta ma elementarne znaczenie z punktu widzenia pewności i bezpieczeństwa prawnego obrotu nieruchomościami. Ma też bogate tradycje w polskim systemie prawa. Wystarczy wspomnieć, że już w XVI wieku w ustawie o ważności zapisów z 1588 r., statuowano dostęp za opłatą wszystkim osobom zainteresowanym do ksiąg sądowych, w których wówczas dokonywano wpisów dotyczących nieruchomości. Ustawa ta była przodującym prawem hipotecznym w ówczesnej Europie, zawierała główne zasady, które później pojawiły się w urządzeniach hipotecznych w XVIII w.
Oczywistym jest, że księgi wieczyste mogą spełniać należycie funkcję rejestru stanu prawnego nieruchomości tylko wtedy, gdy dla każdego są dostępne, a ich treść jest jawna. Konkretyzacja normy zawartej w art. 2 ukwh następuje w przepisach art. 36 1 ukwh. Jawność formalna oznacza przede wszystkim prawo każdej osoby do przeglądania księgi wieczystej.
W kontekście tej zasady nie sposób absolutnie mówić o „wycieku tajemnic hipotek", czy też sugerować, że dane zawarte w księgach wieczystych objęte są tajemnicą, albo też, że „przestały być tajemnicą, bo nie są dostatecznie chronione", jak to uczyniono w artykułach „Wyciekły tajemnice 16 milionów hipotek" i „Rejestry z danymi nie są dobrze zabezpieczone" w Rzeczpospolitej z dnia 9 marca 2013r. i 12 marca 2013r. Podobnie nieuprawnione są zarzuty pod adresem resortu sprawiedliwości w artykule „ Księgo wieczysta otwórz się" z dnia 9 marca 2013r. Autor odwołał się do rzekomo obowiązującej w naszym systemie prawa powinności reglamentowania dostępu do informacji zawartych w księgach wieczystych i posłużył się, w kontekście danych objętych treścią ksiąg wieczystych, pojęciem danych wrażliwych. Tymczasem dane w księgach wieczystych z pewnością do takich się nie zaliczają. Jedynie nadmienię, że w literaturze przedmiotu przyjmuje się, że podlegające szczególnej ochronie (w potocznym rozumieniu wrażliwymi) są np. dane ujawniające pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne, przynależność wyznaniową, partyjną lub związkową, jak również danych o stanie zdrowia, nałogach lub życiu seksualnym. Księgi wieczyste ujawniają zaś stan prawny nieruchomości względnie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, który to stan wynika z dokonanych w nich wpisów praw rzeczowych skutecznych erga omnes (czyli tzw. praw podmiotowych bezwzględnych) oraz niektórych praw osobistych i roszczeń w wypadkach przewidzianych w przepisach ustawowych ( art. 16 ukwh), uzyskujących przez to tzw. rozszerzoną skuteczność ( art. 17 ukwh). Wyjaśnić przy tym należy, że pod pojęciem praw osobistych z art. 16 ukwh, nie należy rozumieć praw będących korelatem dóbr osobistych z art. 24 kc. Nazwa użyta w art. 16 ukwh wywodzi się z danej tradycji prawnej i może być myląca.
Przechodząc do zagadnienia realizacji zasady jawności formalnej ksiąg wieczystych, zauważam, że istotne znaczenie ma w tym obszarze technika prowadzenia ksiąg wieczystych. Wdrożenie informatycznego Systemu Nowa Księga Wieczysta łączy się z nową jakością prowadzenia ksiąg wieczystych, w tym prowadzi do usprawnienia wglądu do ich treści.