Śp. prezes Stanisław Dąbrowski urodził się 12 kwietnia 1947 r. w Sokołowie Podlaskim. Studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego ukończył w 1970 r. i został aplikantem sądowym. Po zdaniu egzaminu sędziowskiego w 1972 r. otrzymał nominację na asesora sądowego, a w 1974 r. na sędziego Sądu Powiatowego w Węgrowie. Po dwóch latach został sędzią Sądu Wojewódzkiego w Siedlcach. W 1990 r. otrzymał nominację na urząd sędziego Sądu Najwyższego. Od 2002 do 2010 r. był wybierany, jako przedstawiciel Sądu Najwyższego, do Krajowej Rady Sądownictwa, w której był kolejno: członkiem, zastępcą przewodniczącego, a od 2006 do 2010 r. przewodniczącym.
W wyborach kandydatów na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, dokonanych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów tego Sądu, otrzymał najwięcej głosów i 19 października 2010 r. został powołany przez Prezydenta RP na to stanowisko, które pełnił do chwili śmierci, która przyszła 9 stycznia 2014 r.
Na podstawie tej krótkiej informacji o przebiegu pracy można mówić o imponującej, wręcz błyskotliwej karierze sędziowskiej. Konieczne jest jednak ważne uzupełnienie: sędzia Dąbrowski nie zabiegał o te funkcje i zaszczyty: były Mu proponowane przez kolegów i całe środowiska, w uznaniu kompetencji, siły charakteru i osobowości oraz prezentowanego systemu wartości.
Rodzinny dom
Wszystkie te cechy wyniósł z rodzinnego domu, domu sędziowskiego. Ojciec był prezesem sądu powiatowego, a jego zdjęcie w stroju urzędowym towarzyszyło Stanisławowi także w ostatnim miejscu pracy – gabinecie Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Lata 1980 i 1981 były swoistą próbą dla wyznawanych przez Sędziego przekonań. Nie bacząc na ewentualne konsekwencje, opowiedział się za ruchem „Solidarności", widząc w nim szanse na konieczne zmiany dla całego kraju, w tym zwłaszcza na przestrzeganie zasady niezawisłości sędziów i niezależności sądów.
Pełnił funkcję przewodniczącego Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność" pracowników wymiaru sprawiedliwości sądów okręgu Sądu Wojewódzkiego w Siedlcach i był członkiem Krajowej Komisji Koordynacyjnej Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości tego Związku. Społeczeństwo doceniło tę Jego postawę i aktywność obywatelską i wybrało Go w 1989 r. z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność" na posła, którym był do czasu rozwiązania Sejmu kontraktowego w 1991 r. W Sejmie działał w komisjach Sprawiedliwości i Prac Ustawodawczych.