Nic jednak nie powoduje takich wybuchów agresji jak wypowiedzi kobiet, i to w kwestii równouprawnienia, gwałtów i seksizmu.
Nienawiść wobec kobiet w sieci to przedmiot debaty już od lat kilku. Jej ofiarą na forach Facebooka, na Twitterze, Instagramie i YouTube padają wszyscy: dziennikarki, publicystki, politycy i internautki niecelebrytki, które podejmują feministyczne tematy. Wówczas rusza tsunami agresji, personifikowane niekończącymi się groźbami („mam nadzieję, że cię zgwałci gang imigrantów", „ zdychaj, ty dziwko"), wulgaryzmami i pomówieniami. Niektórzy internauci uważają wręcz, że krytycznie nastawione do patriarchalnego świata kobiety są seksualnie wygłodzone, a z problemem można się uporać tylko jednym sposobem. Przez łóżko. Recenzentkę popołudniówki „Expressen", która zainicjowała debatę nad seksizmem panującym w operze, internauci uraczyli właśnie seksistowskimi komentarzami.
Autorki wystąpień tłumaczą agresję tym, że samce alfa nie są w stanie zrezygnować ze swoich synekur i intratnych posad w społeczeństwie, by udostępnić je kobietom. Mają bowiem wielką potrzebę poczucia władzy, dlatego muszą uciskać kobiety w sieci.
Nie tylko jednak mężczyźni okazują nienawiść w sieci. Niedawno dwie młode dziewczyny zostały skazane za grube pomówienia i obrazę nastolatek, których zdjęcia z komentarzami zamieściły na Instagramie. I nie tylko młodzi nękają. Pewna 70-letnia kobieta o imieniu Birgit zagroziła na Twitterze kulinarnej publicystce po jej wystąpieniu w programie poświęconym polowaniom. Birgit zadała retoryczne pytanie: „Czy miło by ci było, gdyby ktoś cię przeszył kulą przez całe ciało?".
W ubiegłym roku telewizja szwedzka wyemitowała reportaż z serii „Uppdrag granskning": „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet w sieci" (będący aluzją do dzieła Stiega Larssona). W programie wystąpiła 21-letnia Julia, która na Facebooku skrytykowała T-shirt szwedzkiej firmy Hennes & Mauritz z wizerunkiem amerykańskiej gwiazdy rapu i aktywisty Tupaca Shakura. Celebryta został zastrzelony w 1996 r., ale wciąż ma miliony fanów. Shakur został skazany za nadużycie seksualne. Na forum społecznym Julia umieściła wpis kwestionujący decyzję H&M lansowania koszulek z motywem Shakura jako czegoś coolowego. Przecież artysta był sądzony za gwałt, stwierdziła Julia i indagowała: ?czy koszulka z Hagamannen (szwedzkim seryjnym gwałcicielem) byłaby równie usankcjonowana jak ta z Shakurem?