W orzeczeniu w sprawie UPC Telekabel v. Constantin Film (C-314/12) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził dopuszczalność wydania przez sądy krajowe względem dostawców usług internetowych (ang. Internet Service Provider – ISP) nakazu zablokowania swoim klientom dostępu do stron naruszających prawa autorskie.
Stanowisko Trybunału wzbudziło duże zainteresowanie wśród opinii publicznej oraz było szeroko komentowane w mediach. Mimo to orzeczenie w sprawie UPC nie wydaje się zaskakujące, zwłaszcza w świetle wcześniejszego wyroku z 24 listopada 2010 r. w sprawie Scarlet Extended SA (C-70/10). Trybunał stwierdził w nim, że chociaż nakładanie ogólnego obowiązku przeciwdziałania popełnionym naruszeniom jest sprzeczne z pierwotnym prawem UE, sądy krajowe mogą wydawać w stosunku do dostawców usług internetowych szczególne nakazy zaprzestania naruszenia praw autorskich i praw pokrewnych.
Z pewnością jednak treść orzeczenia w sprawie UPC wpłynie na orzecznictwo sądów krajowych w sprawach dotyczących blokowania dostępu do stron internetowych, jak również na sytuację prawną dostawców usług internetowych oraz podmiotów, którym przysługują prawa autorskie. Trybunał uznał bowiem, że sąd krajowy może nakazać dostawcom zablokowanie swoim klientom dostępu do strony internetowej bez precyzowania, jakie środki powinien podjąć dostawca usług internetowych.
Swoboda ?w wyborze metody
Trybunał przyznał dostawcom usług internetowych swobodę decydowania o tym, w jaki sposób blokować dostęp użytkowników do treści naruszających prawo w sytuacji wydania przez sąd krajowy takiego nakazu. Sąd krajowy w wydanym nakazie nie musi bowiem wskazywać, jakie środki dostawca ma podjąć, aby uniemożliwić dostęp do nielegalnych treści (np. zablokowanie domeny lub adresu IP danej strony).
Oznacza to, że dostawcy mogą podejmować działania, jakie uznają za odpowiednie, w tym takie, które nie będą niosły ze sobą ogromnych kosztów. Orzeczenie Trybunału w sprawie UPC jest zatem w pewnym stopniu zgodne z oczekiwaniami dostawców usług.