Sejm przyjął 25 lipca kolejną nowelizację prawa zamówień publicznych (PZP). Ustawa porządkuje niektóre aspekty udzielania zamówień. Nie jest to jednak oczekiwana reforma systemu, lecz jedynie kilka kosmetycznych poprawek do uchwalonych wcześniej przepisów.
Nowelizacja przewiduje istotne zmiany w zakresie wykluczania wykonawców z powodu niewłaściwego wykonywania zamówień. Otóż przede wszystkim wykluczeniu z postępowania będzie podlegał wykonawca w sytuacji zawinionego i, dodatkowo, poważnego naruszenia obowiązków zawodowych. Bez znaczenia będzie przy tym, czy takie zachowanie miało miejsce w stosunku do zamawiającego prowadzącego dane postępowanie. Ważne, aby był on w stanie wykazać, że naruszenie obowiązków miało miejsce, i to niekoniecznie przez przedstawienie wyroku sądowego.
Wykluczenie wykonawcy w takich przypadkach ma być obowiązkowe, choć tylko jeśli zamawiający przewidzi taką możliwość w dokumentacji postępowania. Dodatkowo wykonawca będzie mógł się bronić przed wykluczeniem wykazując, że naprawił lub zobowiązał się do naprawienia spowodowanych przez siebie szkód oraz podjął środki zaradcze, aby uniknąć podobnych naruszeń w przyszłości.
Nowe przepisy rezygnują przy tym z tzw. czarnej listy wykonawców prowadzonej przez prezesa UZP. Nie jest jasne, czy wykluczenia będą skuteczne w przypadku wykonawców dopuszczających się takich poważnych naruszeń zawodowych w stosunku do zamawiających z innych krajów, w tym spoza Unii Europejskiej.
Z odpowiedzialnością
Nowelizacja wprowadza ustawową odpowiedzialność podmiotu trzeciego za szkody powstałe u zamawiającego i wynikające z nieudostępnienia wykonawcy obiecanych zasobów. Przesłanką wyłączającą odpowiedzialność jest brak winy po stronie podmiotu trzeciego za nieudostępnienie tych zasobów.