Dla każdego przedsiębiorcy liczą się czas, uproszczenie wszelkiego rodzaju formalności i oszczędności. W tym kontekście może zastanawiać fakt, że tak rzadko przedsiębiorcy decydują się na wykorzystanie mediacji w przypadku powstania jakiegokolwiek sporu ze swoim partnerem biznesowym. W sytuacjach konfliktowych najczęściej korzystają z „tradycyjnego" sposobu – postępowania sądowego (rzadziej postępowania arbitrażowego), oddając tym samym rozstrzygnięcie powstałego sporu sądowi i osobom trzecim. W takich sytuacjach wpływ przedsiębiorców na rezultat rozstrzygnięcia konfliktu jest znacznie ograniczony i w większości przypadków po ogłoszeniu wyroku pozostaje poczucie: wygrany – przegrany, a często nawet – przegrany : przegrany.
Mediacja to metoda rozwiązywania sporów na zasadzie wygrany – wygrany. Dodatkowymi atutami postępowania mediacyjnego są: szybkość, oszczędność, poufność, efektywność i przede wszystkim możliwość współdecydowania stron o przebiegu mediacji. Krótko mówiąc, jest to najtańsza i najszybsza forma rozwiązywania konfliktów, która umożliwia dalsze kontynuowanie współpracy pomiędzy stronami z zachowaniem dotychczasowych dobrych relacji biznesowych.
Sąd staje się zbędny
Mediacja przerywa bieg terminu przedawnienia i może w całości zastąpić postępowanie sądowe. Aby tak się stało, partnerzy biznesowi powinni w umowie o współpracy zawrzeć „klauzulę mediacyjną" i niezwłocznie podpisać umowę mediacyjną z zachowaniem zasad określonych przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Najkorzystniej byłoby, aby taka umowa stanowiła załącznik do umowy głównej. Taka mediacja ma charakter całkowicie dobrowolny i pozwala skonfliktowanym stronom na podjęcie rozmów w celu osiągnięcia skutecznego prawnie porozumienia bez konieczności wdawania się w spór sądowy. W celu osiągnięcia satysfakcjonującego dla obu stron końcowego wyniku postępowania mediacyjnego, niezbędna jest jednak dobra wola i zgoda stron na wspólnie wypracowane rozwiązanie. Tylko tyle i aż tyle.
Osiągnięte przez strony porozumienie powinno być spisane w formie ugody przez mediatora i podpisane przez mediatora i strony postępowania mediacyjnego. Ugoda zawarta w postępowaniu mediacyjnym i zatwierdzona przez sąd na wniosek złożony przez stronę, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem, której sąd może również nadać klauzulę wykonalności, w przypadku jeśli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji.
Ważny jest mediator
Bardzo ważną rolę w postępowaniu mediacyjnym pełni mediator – osoba zaufania publicznego, która powinna wzbudzać poczucie bezpieczeństwa u skonfliktowanych stron. Mediator powinien zawsze przestrzegać zasad neutralności i bezstronności w stosunku do stron i zapewnić prawidłowy przebieg całego postępowania mediacyjnego. Powinien zadbać również o tzw. równowagę pomiędzy stronami oraz o formalnoprawną poprawność całego postępowania. Powinien wzbudzać szacunek u stron oraz – poprzez reprezentowaną wiedzę i umiejętności – zadbać również o wzajemny szacunek skonfliktowanych stron, stwarzając tym samym atmosferę współpracy, a nie rywalizacji. Rolą mediatora nie jest sądzenie, oskarżanie czy obrona jednej ze stron konfliktu. Jako profesjonalista powinien wskazywać stronom wspólne ich potrzeby i pomagać w wypracowaniu wspólnego rozwiązania, korzystnego dla kontynuowania dalszej współpracy.