Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 28.03.2015 15:00 Publikacja: 28.03.2015 15:00
Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak
Nowelizacja przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości od początku budziła opór środowiska. Sędziowie od lat nieufnie podchodzą do wszelkich propozycji zmian w ich ustawie, a tych było sporo. Podobnie było i tym razem. MS przygotowało projekt, a w Sejmie posłowie dołożyli swoje. Chodzi o jeszcze większe uprawnienia nadzorcze oraz dostęp ministra do baz orzeczeń i protokołów z zeznań świadków i wyjaśnień.
Sam minister sprawiedliwości w długich dyskusjach bronił swoich przyszłych uprawnień, ale choć udało mu się przekonać odpowiednich posłów, środowisko przekonać się nie dało. Mało tego: w odruchu rozpaczy po kolejnych głosowaniach w Komisji Sprawiedliwości na forum Sejmu, kiedy to kolejne propozycje przechodziły wbrew stanowisku najbardziej zainteresowanych, sędziowie wystąpili do prezydenta o pomoc i zawetowanie ustawy, która ich zdaniem zagrażała niezawisłości sędziów. Wątpliwości sędziów poparła Krajowa Rada Sądownictwa i trzy sędziowskie stowarzyszenia: Iustitia, Themis i Sędziów Rodzinnych w Polsce. Prezydent myślał długo, do końca przewidzianego dla niego terminu. Kiedy termin się kończył, późnym wieczorem ogłosił: zanim podpiszę nowelizację, niech co do jej zgodności z ustawą zasadniczą wypowie się Trybunał Konstytucyjny.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Politycy mówią: nauczyliśmy się funkcjonować bez Trybunału Konstytucyjnego. Ale czy na pewno lepiej jest grać be...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Problemem, z jakim mamy do czynienia na granicy polsko-niemieckiej, jest stwarzanie pozorów legalności działań t...
Posłowie mogli spokojnie "odpuścić" temat jawności płac wiedząc, że zajmie się nim resort rodziny, który szykuje...
Zbigniewa Ziobrę łatwo się krytykuje, dużo trudniej po byłym ministrze sprawiedliwości i jego „reformach” posprz...
Z restrukturyzacją publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest trochę jak z upadłością. Kto raz upadnie, przez w...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas