Aktualizacja: 28.03.2015 15:00 Publikacja: 28.03.2015 15:00
Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak
Nowelizacja przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości od początku budziła opór środowiska. Sędziowie od lat nieufnie podchodzą do wszelkich propozycji zmian w ich ustawie, a tych było sporo. Podobnie było i tym razem. MS przygotowało projekt, a w Sejmie posłowie dołożyli swoje. Chodzi o jeszcze większe uprawnienia nadzorcze oraz dostęp ministra do baz orzeczeń i protokołów z zeznań świadków i wyjaśnień.
Sam minister sprawiedliwości w długich dyskusjach bronił swoich przyszłych uprawnień, ale choć udało mu się przekonać odpowiednich posłów, środowisko przekonać się nie dało. Mało tego: w odruchu rozpaczy po kolejnych głosowaniach w Komisji Sprawiedliwości na forum Sejmu, kiedy to kolejne propozycje przechodziły wbrew stanowisku najbardziej zainteresowanych, sędziowie wystąpili do prezydenta o pomoc i zawetowanie ustawy, która ich zdaniem zagrażała niezawisłości sędziów. Wątpliwości sędziów poparła Krajowa Rada Sądownictwa i trzy sędziowskie stowarzyszenia: Iustitia, Themis i Sędziów Rodzinnych w Polsce. Prezydent myślał długo, do końca przewidzianego dla niego terminu. Kiedy termin się kończył, późnym wieczorem ogłosił: zanim podpiszę nowelizację, niech co do jej zgodności z ustawą zasadniczą wypowie się Trybunał Konstytucyjny.
99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!
Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Czy wyborca, który o czasie przyszedł do wyborów, może być pozbawiony prawa do głosowania?
Najlepszym sposobem na ograniczenie agresji wobec personelu medycznego jest poprawa dostępu do opieki zdrowotnej...
Ministerstwo ma prawo samodzielnie określić swoje priorytety i realizować je w wybranym przez siebie czasie. Res...
Trwa długi weekend majowy. 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Święto Flagi, 3 maja – Święto Konstytucji. Majowej.
Rzadziej podnoszonym aspektem ówczesnych reform ustrojowych jest fakt zapoczątkowania w konstytucji procesu prze...
Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas