Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 27.12.2015 12:39 Publikacja: 26.12.2015 23:01
2 zdjęcia
ZobaczCzy restrukturyzacja będzie skutecznym lekiem na kłopoty firm? Czy przedsiębiorcy i sądy potrafią z niej skorzystać? Jedno jest pewne: mają szansę.
Tej tematyce poświęcony był kongres dotyczący prawa upadłościowego i naprawczego, zorganizowany przez Ministerstwo Gospodarki oraz Instytut Allerhanda z Krakowa. Jego członkowie brali udział w przygotowywaniu prawa restrukturyzacyjnego i obszernej noweli prawa upadłościowego, która wchodzi w życie 1 stycznia 2016 r. Celem nowego prawa ma być ratowanie przedsiębiorców przed upadłością, a nie, jak teraz, likwidacja i spłacenie wierzycieli.
Na łamach Rzeczpospolitej 6 listopada nawoływałem, aby kompetencje nadzoru sztucznej inteligencji (SI) oddać Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO). 20 listopada ukazał się tekst polemiczny, autorstwa mecenasa Przemysława Sotowskiego, w którym Pan Mecenas powołuje kilkanaście tez na granicy dezinformacji, bez uzasadnienia, oprócz „oczywistej oczywistości”. Tak jakby autor był bardziej politykiem niż prawnikiem. Niech mottem mojej repliki będzie to, co 12 sierpnia 1986 roku powiedział Ronald Reagan “Dziewięć najbardziej przerażających słów w języku angielskim to „Jestem z rządu i jestem tu, aby pomóc”
W dniu 4 grudnia 2024 r. na łamach dziennika "Rzeczpospolita" ukazała się publikacja „Sankcja kredytu darmowego – czy narracja parakancelarii jest zasadna?” autorstwa mecenasa Wojciecha Wandzela, przedstawiająca tezy i argumenty mające przemawiać za możliwością skredytowania kosztów kredytu i pobierania od tego odsetek, które w ocenie autora publikacji są pewnym wyjściem naprzeciw konsumentom, którzy chcą pozyskać kredyt.
Dla wielu obywateli skrzywdzonych w czasach PRL, wejście sędziów stanu wojennego do sądów w III RP było nieakceptowalne. Niemoc ludzi Solidarności, aby to wejście zablokować, odebrała szacunek Temidzie na dekady.
Przez ostatni rok główny ciężar działań i uwagi skupiony był na przywracaniu praworządności, choć z góry było wiadomo, że przy tym prezydencie para pójdzie w gwizdek. Jednocześnie w tym czasie nie zrobiono niczego, co by wydatnie poprawiło efektywność wymiaru sprawiedliwości.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Wiele obietnic pracowniczych zostało już zrealizowanych. Zabrakło jednak odważnych, kluczowych zmian w ubezpieczeniach społecznych.
Sąd w Krakowie ogłosił upadłość spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina. To od niej zaczął się szybki wzrost i upadek Janusza Palikota.
Ogłoszenie upadłości nie prowadzi do wygaśnięcia czy rozwiązania umowy ubezpieczenia obowiązkowego ani do przedłużenia bytu prawnego takiej umowy. W pozostałych przypadkach decyzja może należeć do syndyka i sędziego komisarza.
Przedmiotem umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie mogą być zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. Kiedy warto skorzystać z tej formy zabezpieczenia wierzytelności? Na czym ona polega?
Kilkadziesiąt osób zgromadziło się w czwartek pod budynkiem SO w Warszawie, domagając się energicznego działania w sprawie upadłości spółki GGH PF3, właściciela połowy budynku Mennica Legacy Tower. Liczą, że dzięki temu odzyskają pieniądze zainwestowane w budowę.
O ile klienci FTI, którzy u touroperatora wykupili wakacje zorganizowane, mają zagwarantowany zwrot pieniędzy, o tyle sytuacja hotelarzy, agentów turystycznych, linii lotniczych, banków i państwowego Funduszu Stabilizacji Gospodarczej, którzy chcieliby odzyskać swoje pieniądze, wygląda źle.
Warszawskie biuro podróży specjalizujące się w organizowaniu wyjazdów do dalekich krajów, Tamada Tour, zgłosiło niewypłacalność. Jego gwarancja jest za mała, by pokryć odszkodowania dla klientów.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
Ochrona majątku bywa często motywowana potrzebą oddzielenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością od wpływu tego ryzyka na majątek prywatny, będący często dorobkiem życia. Im większa skala działalności, tym większe ryzyko powstania sporów sądowych, które mogą prowadzić do egzekucji roszczeń lub upadłości przedsiębiorcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas