Coraz częściej we współczesnych firmach, zwłaszcza koncernach międzynarodowych, funkcjonuje dział prawny podmiotu prawa polskiego, składający się z polskich prawników. Często zwłaszcza polscy prawnicy pracują w regionie składającym się z kilku bądź nawet kilkunastu krajów. Niejednokrotnie polski dział prawny czy polski prawnik (najczęściej kierujący działem), odpowiada także za kwestie prawne i koordynowanie pracy prawników w całym regionie. Taka rola oznacza wyzwania, ale także ryzyko zawodowe i konieczność przystosowania się do specyfiki pracy w środowisku międzynarodowym.
Wystarczą kancelarie
Może się zdarzyć (mamy z tym coraz częściej do czynienia), że to właśnie polski prawnik ma wpływ na ilość i skład działu prawnego czy wybór specjalizacji prawników w poszczególnych krajach, koordynuje obsługę zewnętrzną świadczoną przez kancelarie oraz zarządza przyznanym mu budżetem.
Jeżeli przyjmie często stosowany w dużych, międzynarodowych przedsiębiorstwach mieszany model obsługi prawnej, tzn. świadczonej przez wewnętrznych prawników przy bliskiej współpracy i wsparciu kancelarii prawnych, wystarczy, by każda lokalna spółka zatrudniała najwyżej jednego, dwóch prawników lokalnych. W spółkach o ograniczonym lokalnie zakresie działania czy funkcjonujących np. na rynku jedynie poprzez wyspecjalizowanych dystrybutorów, agentów lub pośredników, posiadanie lokalnie zatrudnionego prawnika może być nawet zbędne. Wystarczy wsparcie kancelarii świadczone ad hoc lub na zasadzie stałej ilości godzin pomocy prawnej objętej z góry ustalonym ryczałtem. W takim przypadku pozycja koordynująca szefa prawników mieści się w kraju skupiającym funkcje regionalne (w Polsce), a prawnicy lokalni świadczą swoje usługi w poszczególnych krajach.
Podobnie działa pomoc zewnętrzna, przy czym możliwe są różne rozwiązania (mające wady i zalety). Najefektywniejsze wydaje się korzystanie z jednej międzynarodowej kancelarii, która udziela pomocy poszczególnym spółkom w regionie poprzez swoje lokalne oddziały albo stworzenie sieci lokalnych kancelarii, blisko współpracujących z prawnikiem w danym kraju lub regionalnym szefem prawników.
Niezbędny jest stały kontakt
Podział obowiązków prawników w regionie i ocena ich pracy zależy w dużej mierze od profilu działalności danej organizacji, jej struktury i kultury prawnej. W spółkach mocno skupionych na konkretnym i dominującym profilu działalności wskazana jest specjalizacja prawników. W branżach, w których prawnicy muszą się stykać z wieloma dziedzinami prawa, bardziej przydatne jest, aby prawnicy pełnili funkcję tzw. generalistów, czyli specjalistów w kilku dziedzinach objętych zainteresowaniem danej firmy.