[b]Rz: W sondażu „Rzeczpospolitej” zapytaliśmy Polaków, kto jest mężem stanu. Duży wzrost wskazań odnotował Aleksander Kwaśniewski, duży spadek – Kazimierz Marcinkiewicz. Na czym polega problem Marcinkiewicza?[/b]
Andrzej Rychard: Gdybym chciał być złośliwy, powiedziałbym, że opinia publiczna uważa, iż aby być mężem stanu, najpierw trzeba być dobrym mężem. Niewątpliwie aktywność mediów obszernie informujących o osobistych problemach tego polityka wpłynęła na jego wizerunek. To jest w mojej opinii czynnik główny takiego spadku postrzegania jako męża stanu, ale nie jedyny. Z całą pewnością nieczytelne dla społeczeństwa były też jego odejścia i powroty na scenę polityczną, czynione na dodatek w sposób nieudolny. Najpierw deklaracja o porzuceniu polityki, a po jakimś czasie informacje o porozumieniu z Platformą Obywatelską i planowanym powrocie. Brak kon- sekwencji i niezdecydowanie nie są cechami, które kojarzą się z mężem stanu.
[b]A Kwaśniewski?[/b]
Aleksander Kwaśniewski jest dowodem na to, że nieobecność w polityce nie zawsze musi szkodzić wizerunkowi. Bez wątpienia zajmowanie najwyższych stanowisk w państwie i podejmowanie trudnych decyzji zmniejsza sympatię społeczną. Gdy jest się na politycznej emeryturze, nie podejmuje się takich decyzji, ale pozostaje legenda, która z upływem czasu zawiera coraz mniej elementów negatywnych.
[b]Kto to jest, według pana, mąż stanu?[/b]