Wyraźne zwycięstwo Frontu Narodowego we Francji w wyborach do Parlamentu Europejskiego uzasadnia pytania o prawdziwą naturę tego ugrupowania, nieraz przedstawianego w ważnych polskich mediach jako radykalnie prawicowe, a nawet faszyzujące. Czym naprawdę jest FN i jakie zagrożenia dla Francji i Europy mogą nieść jego dalsze sukcesy?
Le Pen wkracza do gry
Front Narodowy został założony w 1972 roku jako ugrupowanie „prawicy narodowej". Jeszcze w latach 70. skupił różnorodne środowiska skrajnej prawicy: obrońców pamięci marszałka Pétaina, kombatantów walki o Algierię Francuską (prowadzonej przez OAS także z państwem francuskim), tradycjonalistów katolickich niechętnych reformom Soboru Watykańskiego II i młodych technokratów z „Klubu Zegarowego". Pierwsze wyraźne sukcesy polityczne FN odniósł dopiero w latach 80., kiedy zdobył reprezentację w Parlamencie Europejskim (1984 r.), we francuskim Zgromadzeniu Narodowym (1986 r.) i odnotował dobry wynik swego kandydata – Jeana-Marie Le Pena – w wyborach prezydenckich (1988 r). Od lat 80. XX wieku FN zagościł na stałe na głównej scenie politycznej Francji.
Nie było dziełem przypadku, że sukcesy FN nastąpiły w okresie, gdy po raz pierwszy w historii V Republiki władzę sprawowała lewica, której rządy już na początku zalegalizowały pobyt we Francji 130 tysięcy nielegalnych imigrantów, a okazywały się bezradne wobec wzrostu bezrobocia i przestępczości.
To właśnie walka z imigracją, głównie z kontynentu afrykańskiego, i domaganie się zaostrzenia walki z przestępczością stały się głównymi tematami politycznych kampanii FN w tamtym okresie. Sukcesy Frontu w wielkiej mierze były dziełem Jeana-Marie Le Pena, niekwestionowanego lidera tego ugrupowania, ale także to on w znacznym stopniu przyczynił się do politycznej izolacji FN poprzez prowokacyjne lub dwuznaczne wypowiedzi, które mogły być interpretowane jako antysemickie. Najbardziej zaszokowało określenie przez Le Pena komór gazowych jako „detalu" II wojny światowej. Ta wypowiedź pogłębiła przepaść pomiędzy Frontem Narodowym a klasyczną prawicą.
Le Pen, urodzony w 1928 roku, był najmłodszym parlamentarzystą IV Republiki i weteranem niemal wszystkich batalii politycznych skrajnej prawicy – w szczególności o zachowanie Algierii w ramach Republiki Francuskiej. Po jej przegraniu przez prawie 20 lat znajdował się na politycznym marginesie, by w latach 80. wrócić na główną scenę. Był doskonałym mówcą. To on doprowadził do zjednoczenia w ramach jednej formacji politycznej różnych odłamów francuskiej skrajnej prawicy. Reprezentował typ silnego, wodzowskiego przywództwa, co z czasem powodowało secesje i odejścia z FN indywidualności mających własne ambicje i niepotrafiących się podporządkować woli szefa.