Jacek Nizinkiewicz: Wracają wspólne listy opozycji

Podczas nieobecności prezesa PiS w kampanię zaangażowała się Beata Szydło, którą wspiera Solidarna Polska. Tymczasem konkurencja traci w sondażach i chce wrócić do rozmów o współpracy.

Publikacja: 20.03.2023 03:00

Jacek Nizinkiewicz: Wracają wspólne listy opozycji

Foto: Jacek Dominski/Reporter

Jarosław Kaczyński miał wrócić do objazdów po Polsce pod koniec stycznia. Później termin powrotu przesunięto na luty, a następnie na początek marca. Prezes PiS do dzisiaj nie powrócił do aktywności po operacji, mimo że w Sejmie poruszał się nawet bez szpitalnych kul. Czy to Kaczyński potrzebuje więcej czasu na rehabilitację, czy PiS służy, gdy prezes jest schowany, a na czoło nieoficjalnej kampanii wysunięci są popularniejsi politycy partii rządzący?

Gdy prezesa nie ma, politycy Zjednoczonej Prawicy grasują. W TVP i na spotkaniach z wyborcami bryluje mająca premierowskie ambicje marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicepremier Jacek Sasin, który chciał pozbawiać Mateusza Morawieckiego funkcji szefa rządu. Do przedwyborczej pracy w terenie wróciła Beata Szydło, którą znaczna część PiS i Solidarnej Polski widziałaby znowu na czele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kostyczny Mateusz Morawiecki nie porywa wyborców ani partii. W wystąpieniach skupia się głównie na krytyce Donalda Tuska, swojego byłego szefa z czasów, gdy był członkiem Rady Gospodarczej przy premierze za rządów PO–PSL. Morawiecki nie ma propozycji programowych i wiecowej witalności. Czy Szydło wróci na fotel premiera przed wyborami? Nie ma dziś tematu na stole, ale też PiS nie ma dziś tak popularnego polityka jak Szydło. Chyba że mowa o Andrzeju Dudzie.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy podzieleni w sprawie przyszłości prezydenta Dudy

Prezydent przypadkowo ujawnił, że doznał afrontu ze strony rządu PiS. Duda zareagował na Twitterze na wpis Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie karabinków Grot, które Ukraińcy zamówili z Fabryki Broni w Radomiu. „Mam kolejną dobrą wiadomość. Ukraińcy postanowili zamówić w Fabryce Broni Radom kolejne egzemplarze karabinków Grot” – zacytowało na Twitterze słowa wicepremiera Mariusza Błaszczaka MON. „Nie, nie było takich ustaleń. Szczerze mówiąc nie wiedziałem o tym, ale też jak widać nie dał mi tego. A mógł dać do ogłoszenia jutro w Radomiu. Życie…” – odpowiedział na TT Duda (pisownia oryginalna), a jego wpis został szybko usunięty. To kolejny dowód na to, że PiS wciąż nie liczy się z prezydentem, którego wsparcia będzie potrzebować w kampanii wyborczej. Czy prezydent kolejny raz zapomni o braku lojalności własnego środowiska?

O wspólnych listach wyborczych nie może zapomnieć PO. W opozycji panuje sondażowy popłoch. KO, Lewica, PSL i Polska 2050 tracą poparcie, które zyskuje PiS i jej potencjalny koalicjant Konfederacja. PO będzie chciała wrócić do tematu wspólnej listy, przed którą broni się partia Razem, PSL i partia Szymona Hołowni.

Co różni obóz władzy od opozycji? To, że mimo sporów kładą wszystkie ręce na pokład i idą jedną listą do wyborów, żeby rządzić. W opozycji każdy sobie rzepkę skrobie. I skrobać mogą sobie przez kolejną kadencję z ław opozycyjnych.

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: O jednego za mało, by przełamać impas
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Wielkanoc zwalnianych
Opinie Ekonomiczne
Stanisław Gomułka: Jak zakończyć wojnę, jeśli nikt jej nie wygra
Opinie Prawne
Kardas, Gutowski: Jak zrobić z sądów odwoławczych sądy kapturowe
Opinie polityczno - społeczne
Mariusz Cieślik: Znachor polskiej duszy
Komentarze
Jerzy Haszczyński: Putin do Hagi, a co z Wołyniem?