Oblany test z odpowiedzialności

Część postępowych dziennikarzy szerzy po Europie najgorsze fobie, stereotypy i przesądy na temat Polski. Zapominają przy tym, że kiedyś sami będą musieli się z nimi ponownie zmierzyć – podkreśla politolog.

Aktualizacja: 20.06.2016 22:06 Publikacja: 19.06.2016 19:19

Dziennikarze „Gazety Wyborczej" postanowili opisywać rzekome budowanie państwa autorytarnego w Polsc

Dziennikarze „Gazety Wyborczej" postanowili opisywać rzekome budowanie państwa autorytarnego w Polsce - pisze politolog.

Foto: PAP, Marcin Bielecki

Jednym z kluczowych pojęć teorii państwa myśliciela Carla Schmitta jest pojęcie jedności, które musi być nieustannie budowane, wzmacniane i odnawiane. Jedność jest dla Schmitta swego rodzaju stanem ontologicznym danej wspólnoty. Wyrazem jej wewnętrznej spójności (niekoniecznie homogeniczności), solidarności i odpowiedzialności za los członków wspólnoty.

Także Polska codziennie przechodzi test z budowania jedności. Patrząc jednak na to, co się dzieje przez ostatnie miesiące, nietrudno stwierdzić, że spora część postępowego establishmentu, na czele z niektórymi dziennikarzami „Gazety Wyborczej", którzy postanowili opisywać rzekome budowanie państwa autorytarnego na łamach niemieckiej prasy, tego testu nie zdaje. Nie zdaje go też, niestety, część prawicy.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Szymon Hołownia w debacie TVP przeczył sam sobie
Opinie polityczno - społeczne
Zuzanna Dąbrowska: Debaty, czyli nie chcą, ale muszą
Opinie polityczno - społeczne
Pytania, na które Karol Nawrocki powinien odpowiedzieć podczas debaty prezydenckiej
felietony
Marek A. Cichocki: 80 lat po wojnie Polska staje przed olbrzymią szansą
analizy
Włoski historyk Massimiliano Signifredi: Obiecujący początek papieża Leona XIV