Cieślik: Megalomania mniemana

Spośród wielu obiegowych opinii, od dziesięcioleci obecnych w publicznym dyskursie, jedna irytuje mnie szczególnie. Chodzi mianowicie o przekonanie o jakiejś wyjątkowo polskiej megalomanii.

Aktualizacja: 01.09.2018 19:36 Publikacja: 30.08.2018 18:40

Cieślik: Megalomania mniemana

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Polacy – wedle tej narracji – uważają się za lepszych od innych nacji, mają urojenia wielkościowe i są w tej kwestii oderwani od rzeczywistości. Gdzie się zaczyna megalomania, a kończy duma narodowa – to temat osobny i idę o zakład, że nikt tej granicy nie potrafi wyznaczyć. A prawdziwy problem polega na tym, że zbiorowości Polaków brak poczucia własnej wartości i musi się wciąż utwierdzać w przekonaniu, że coś sobą reprezentuje. Służy temu nieustanne odwoływanie się do opinii z zewnątrz. Stąd te histerie, gdy „Europa" nas zgani za cokolwiek albo „New York Times" coś krytycznego napisze. Stąd zachwyty nad samymi sobą, gdy jakiś zagraniczny artysta powie (grzecznościowo), że nigdzie nie ma tak wspaniałej publiczności, czy też kiedy obcokrajowiec chwali naszą kuchnię, krajobrazy, a nawet urodę kobiet. Polacy są zakompleksieni jak mało która nacja, czego liczne dowody mieliśmy w ostatnich dniach.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie polityczno - społeczne
Hity i kity kampanii. Długa i o niczym, ale obfitująca w debaty
felietony
Estera Flieger: Akcja Demokracja na opak
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Szymon Hołownia w debacie TVP przeczył sam sobie
Opinie polityczno - społeczne
Zuzanna Dąbrowska: Debaty, czyli nie chcą, ale muszą
Opinie polityczno - społeczne
Pytania, na które Karol Nawrocki powinien odpowiedzieć podczas debaty prezydenckiej