Listopadowa wizyta w Warszawie sekretarza stanu Johna Kerry'ego – jego pierwsza w pełni dwustronna wizyta w Europie Środkowej od objęcia tego stanowiska – była uwieńczeniem wyjątkowo owocnego roku w polsko-amerykańskim sojuszu, dowodzącego coraz dojrzalszej i coraz bardziej zaangażowanej przyjaźni.
W dziedzinie wojskowości kontynuowaliśmy ścisłą współpracę na polach walki w Afganistanie, jednocześnie czyniąc przygotowania do ostatniego roku operacji militarnych w tym kraju. Ściśle współpracując w ramach NATO oraz Dowództwa Sił USA w Europie, Polska i Stany Zjednoczone znacząco wzmocniły militarne planowanie ewentualnościowe, przykładem czego były przeprowadzone w tym miesiącu ćwiczenia Steadfast Jazz z udziałem sił reagowania NATO. Równocześnie tylko w roku 2012 przebywało w Polsce ponad 3 tys. żołnierzy amerykańskich w ramach wspólnych szkoleń i ćwiczeń, w wielu przypadkach zorganizowanych przez nowy pododdział sił USA, utworzony w bazie lotniczej w Łasku w listopadzie ubiegłego roku. Umocniliśmy naszą szczególnie ścisłą współpracę z polskimi Siłami Specjalnymi i wraz z nimi odczuwamy dumę z tego, że w przyszłym roku awansują do NATO-wskiej elity Sił Specjalnych.
Czas odłożyć na bok pesymizm i zainwestować w naszą wspólną przyszłość
Nowe możliwości
Nasze relacje gospodarcze mają równie ożywiony charakter. Rząd USA oraz środowisko biznesowe z entuzjazmem wspierają starania Polski na rzecz zapewnienia dywersyfikacji i niezależności energetycznej, czemu służy znaczący, wieloletni udział USA w rozwój polskiego potencjału łupkowego oraz duży nowy kontrakt w ramach przygotowań do budowy energetyki jądrowej i setki milionów dolarów w postaci inwestycji w poszerzanie alternatywnych źródeł energii. Amerykańscy giganci biznesowi wiodący w dziedzinie innowacyjności, tacy jak Amazon, Google, United Technologies Corporation, General Motors i 3M, uruchomili znaczące nowe inwestycje, co się przyczyni do stworzenia nowych miejsc pracy powstałych dzięki amerykańskim inwestycjom w Polsce, które już teraz dają zatrudnienie 200 tys. osób. Amerykański przemysł obronny sygnalizuje chęć znacznego poszerzenia wspólnych przedsięwzięć produkcyjnych z polskimi partnerami w kontekście polskiego programu modernizacji obrony, a sekretarz stanu John Kerry obiecał pomoc w ułatwieniach eksportowych, co może zaowocować jeszcze ściślejszą współpracą. Cieszy nas mocne poparcie ze strony Polski dla propozycji nowej umowy o Partnerstwie Transatlantyckim w Handlu i Inwestycjach, która otwiera nowe możliwości w zakresie rozwoju i miejsc pracy w obu krajach, a jednocześnie jeszcze bardziej przybliża nas do siebie.
W przyszłym roku będziemy razem obchodzić 25. rocznicę demokratycznej rewolucji w Polsce, historycznej transformacji, która w dalszym ciągu jest inspiracją dla świata. Stany Zjednoczone i Polska wspólnie czerpią z tej spuścizny, podejmując działania na rzecz zapewnienia prawnej i humanitarnej pomocy ofiarom politycznych represji na Białorusi, szkoląc przyszłych liderów życia politycznego i liderów społeczeństwa obywatelskiego w walczących demokracjach czy otwierając centrum informacyjne dla lokalnych władz w Mołdawii. Utrzymujemy również stały kontakt, jeśli chodzi o najlepszą formę wsparcia przez USA silnego przywództwa Polski w UE w zakresie Partnerstwa Wschodniego, co było ważnym tematem rozmów w czasie wizyty sekretarza stanu Johna Kerry'ego w Polsce w przededniu szczytu w Wilnie.