Aktualizacja: 11.10.2018 20:09 Publikacja: 11.10.2018 21:00
Foto: materiały prasowe
Czego Amica spodziewa się po bieżącym półroczu?
Na pewno naszym celem są lepsze wyniki, niż osiągnęliśmy w poprzednim półroczu. Oczywiście, widzimy wyzwania w otoczeniu, ale również stabilizację niektórych niekorzystnych trendów, jak chociażby rosnące ceny stali. Zresztą oznaki poprawy sytuacji pojawiły się już wcześniej, wyniki za II kwartał były już bliżej naszych ambicji. Co więcej, widzimy też wzrosty sprzedaży na wszystkich najważniejszych rynkach, nie tylko w Polsce czy Niemczech, ale również w Skandynawii i Rosji. W ostatnim przypadku jest jednak za wcześnie na wyrokowanie, na ile trwała jest to sytuacja. Patrząc na nasze cele strategiczne, sprzedażowo realizujemy je zgodnie z wyznaczoną ścieżką. To zdecydowanie powód do zadowolenia. Martwi nas jednak to, że nie zanosi się na szybki powrót do poziomów marż, jakie generowaliśmy dwa lata temu. Powodów jest wiele. Chociażby niekorzystna zmiana struktury sprzedaży z uwagi na wzrost udziału towarów w sprzedaży kosztem naszych produktów, które generują wyższą rentowność. Marże są też pod dużą presją czynników kosztowych. Poza wysokim poziomem cen surowców, musimy więcej płacić też za towary, które produkują dla nas podwykonawcy – mowa m.in. o pralkach czy lodówkach. No i jeszcze sytuacja na rynku pracy. Nasz roczny budżet na wynagrodzenia pracowników bezpośrednio produkcyjnych to ponad 100 mln zł, przy czym w 2017 r. wzrósł już znacząco, a i w tym roku, choć sytuacja się nieco stabilizuje, to nadal odczuwamy presję na podnoszenie wynagrodzeń, rekrutacje są trudniejsze. Wyzwaniem dla nas jest także sytuacja na rynku pracy w Wielkopolsce, gdzie mamy fabrykę kuchni i gdzie jest bardzo duże zagęszczenie firm produkcyjnych, które poszukują pracowników o podobnym profilu jak my.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Złoty pozostaje pod wpływem dolara. Czy zmienią to dzisiejsze dane o PKB z Polski?
Choć do świąt jeszcze wiele tygodni, umysły Polaków rozpala już problem: czy Wigilia będzie kolejnym dniem wolnym od pracy?
W obliczu sporów o upolitycznianie prokuratury niknie dyskusja o merytorycznej jakości pracy śledczych i wymaganiach, jakie powinni spełniać.
Kilka szczegółowych rozwiązań projektu nowelizacji kodeksu karnego budzi wątpliwości. Chodzi m.in. o zasady wymierzania kar.
Rozstrzygnięcie sprawy bez rozważenia argumentów spierających się stron wystawia jak najgorsze świadectwo samemu sądowi.
Strzeżenie bezpieczeństwa państwa i obywateli jest zadaniem obu segmentów władzy wykonawczej.
W dziedzinie nauk ścisłych akceptujemy współdziałanie człowieka i sztucznej inteligencji. A jak można ukształtować podział pracy pomiędzy AI i prawników?
W sądzie jako obrońca i pełnomocnik w sprawach karnych bywam często. Nigdy jednak nie zdarzyło mi się nic tak osobliwego jak to, o czym chcę opowiedzieć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas