Materiał powstał we współpracy z NBP
Pandemia koronawirusa jest zagrożeniem globalnym dla zdrowia i życia ludzi. Liczba chorych na świecie przekroczyła już 200 tysięcy.
W Polsce wciąż mamy stosunkowo mało stwierdzonych zarażeń koronawirusem, ale najpewniej w najbliższych tygodniach czeka nas ich dalszy wzrost. Jednocześnie pojawiają się też informacje dające nadzieję na poprawę: Chiny i Korea zahamowały rozprzestrzenianie się wirusa, w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto testowanie potencjalnej szczepionki i pojawiają się informacje o skuteczności niektórych leków w walce z koronawirusem.
Nadzwyczajna sytuacja w gospodarce
Niestety, obecna sytuacja jest nadzwyczajna nie tylko w wymiarze zdrowotnym, ale także gospodarczym. Poza zakłóceniami dostaw z gospodarek najsilniej dotkniętych pandemią, mamy silny spadek cen na rynkach finansowych oraz istotny wzrost niepewności wśród konsumentów i przedsiębiorstw. W końcu mamy także zdecydowane działania rządów wielu krajów mające na celu zahamowanie pandemii, które – choć niezbędne – mają przejściowo negatywne skutki dla działalności przedsiębiorstw i sytuacji finansowej części konsumentów.
W sumie w najbliższym czasie czeka nas wyraźne wyhamowanie aktywności w części sektorów wielu gospodarek jednocześnie. W dalszej perspektywie sytuacja się poprawi, jednak silnie wzrosła niepewność.