Lipsky zastąpił na razie Strauss Kahna

Aresztowanego dyrektora Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'a Straussa-Kahna zastąpił pierwszy wicedyrektor, John Lipsky.

Publikacja: 16.05.2011 16:20

Lipsky zastąpił na razie Strauss Kahna

Foto: Bloomberg

Zapewne jednak to nie on zostanie szefem funduszu na półtora roku, jakie zostało z kadencji Straussa-Kahna. Według umowy między administracją amerykańską i krajami Europy, prezesem Banku Światowego ma być zawsze Amerykanin, a dyrektorem generalnym MFW - Europejczyk. Przy tym Lipsky ma już dosyć pracy w funduszu, planował nawet odejście z niego latem tego roku, wraz z końcem jego 5-letniej kadencji w MFW. Na prośbę Dominique'a Straussa-Kahna zgodził się przedłużyć pobyt w funduszu do listopada, czyli do dorocznego walnego zgromadzenia MFW i Banku Światowego i szczytu G20. Dla rynku oznaczało to potwierdzenie, że Strauss-Kahn zdecydował się ubiegać o urząd prezydenta Francji. 13 maja Lipsky, kiedy ogłaszał swoją decyzję o pozostaniu do listopada, nie miał pojęcia, że zastąpi szefa znacznie szybciej.

64-letni Lipsky uważany jest za człowieka, który jak mało kto, potrafi w funduszu połączyć kulturę Wall Street ze stylem rządów krajów członkowskich. Mimo zbieżności poglądów Lipskiego i Straussa-Kahna, nie można sobie wyobrazić dwóch tak różnych ludzi.

Strauss-Kahn ma w sobie luz lewicowego polityka, Lipsky jest finansistą z krwi i kości. Strauss-Kahn korpulentny, niewysoki, rozgadany, wbrew powszechnej opinii bawidamka, mało atrakcyjny, chociaż sypiący dowcipami, zawsze porozpinany, często w wymiętej koszuli. Lipsky, słusznego wzrostu, z imponującymi wąsami, wygląda raczej jak arystokrata, zawsze elegancki, powściągliwy, ważący każde słowo. - W tym trudnym czasie dobrze się stało, że MFW ma Lipskyego - uważa Claudio Lores, były dyrektor w MFW, który zna nowego szafa MFW od 35 lat.

John Lipsky urodził się w stanie Iowa w USA. Jego rodzice Abbot i Joan Lipsky mieli tam fabrykę mebli w Cedar Rapids, potem matka zdecydowała się wejść do polityki, została nawet członkiem Izby Reprezentantów w Stanie Iowa.

Lipsky od szkoły średniej interesował się ekonomią i finansami. Skończył Wesleyan University, potem zrobił doktorat z ekonomii na kalifornijskim Uniwersytecie Stanforda. Zanim przyszedł do MFW był wiceprezesem JP Morgan Chase i jednocześnie głównym ekonomistą tego banku. Wcześniej był ekonomistą w Salomon Brothers (1992 - 1997).

W latach 1989 - 1992 kierował działem analiz w londyńskim oddziale Salomon Brothers. Do Salomon Brothers przyszedł po dziesięcioletniej kadencji w MFW, gdzie zajmował się nadzorowaniem wahań kursowych, był także przedstawicielem funduszu w Chile. Brał również udział w negocjacjach krajów członkowskich z MFW w sprawie przyznania im pakietów pomocowych. Do MFW ściągnął go Hiszpan Rodrigo de Rato, a fundusz był wtedy postrzegany jako mało ważna instytucja, która nie może sobie znaleźć miejsca w światowej polityce. De Rato uznał wówczas, że tę sytuację można zmienić, a sam fundusz potrzebuje fachowców znających warunki rynkowe.

Tak samo, jak Strauss-Kahn, tak i John Lipsky otrzymał wiele pochwał za rolę jaką odegrał w stabilizowaniu światowej gospodarki po wybuchu kryzysu finansowego jesienią 2008 roku. Ostatnio, zwłaszcza za aktywność w przygotowywaniu pakietów pomocowych dla Irlandii, Portugalii i nowej oferty pomocy dla Grecji. Edwin Truman, były funkcjonariusz Departamentu Skarbu uważa, że to Lipsky właśnie prowadził zespół funduszu w tych negocjacjach, sam zaś Strauss-Kahn, ze względu na doskonałe stosunki z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel dopinał ostatnie szczegóły.

Dobrze znający Lipskiego ze wspólnej pracy w MFW, Eswar Prasad uważa, że obecny p.o. dyrektor generalny nie odłoży swoich planów odejścia z funduszu.

W nowej sytuacji Portugalia i Grecja nie mają powodu obawiać się o poparcie pomocy finansowej dla nich. Tak jak Strauss-Kahn, tak i Lipsky jest zwolennikiem silnego wsparcia dla państw europejskich dotkniętych kryzysem zadłużeniowym.

Opinie Ekonomiczne
Jak zaprząc oszczędności do pracy na rzecz konkurencyjnej gospodarki
Opinie Ekonomiczne
Blackout, czyli co naprawdę się stało w Hiszpanii?
Opinie Ekonomiczne
Czy leci z nami pilot? Apel do premiera
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Pytam kandydatów na prezydenta: które ustawy podpiszecie? Czas na konkrety
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Z pustego i generał nie naleje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku