Co stanowi o atrakcyjności tego kraju z punktu widzenia zagranicznych przedsiębiorców a co może ewentualnie do niego zniechęcać? Odpowiedzi na tak postawione pytania należy szukać poniżej.
O atrakcyjności Brazylii świadczy po pierwsze systematyczny wzrost gospodarczy, pozwalający oczekiwać, że w krótkim okresie czasu Brazylia stanie się piątą największą gospodarką świata. Po drugie, należy zauważyć, że niebagatelny wpływ na zainteresowanie brazylijską gospodarką przez zagranicznych przedsiębiorców mają organizowane w tym kraju Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej (2014) oraz Igrzyska Olimpijskie (2016). Po trzecie, istotny jest także wpływ środków masowego przekazu kształtujących pozytywy wizerunek brazylijskiej gospodarki za granicą (wielkość rynku, wyzwania w zakresie infrastruktury, otwartość samych mieszkańców). Wspomniane czynniki przekładają się na konkretne liczby. Według danych UNCTAD (Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju) wartość inwestycji zagranicznych w 2011 r. wyniosła w Brazylii ponad 65 miliardów dolarów. Stanowiło to prawie 30% wzrost w porównaniu z rokiem 2010. Dla wyjaśnienia należy dodać, że już 2010 rok był pod tym względem rekordowy. Pozwoliło to tym samym wyprzedzić Brazylii inne kraje BRICS (określenie grupy państw rozwijających się - Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz Republiki Południowej Afryki) za wyjątkiem Chin a także „pozostawić w tyle" państwa Ameryki Łacińskiej (na czele z Meksykiem, gdzie wartość inwestycji zagranicznych wyniosła w tym okresie 18 miliardów dolarów). Wobec powyższego należy uznać, że już w chwili obecnej Brazylia należy do grona światowych liderów pod względem rozmiaru własnej gospodarki a także pod względem wskaźnika inwestycji zagranicznych.
W świetle powyższego, inicjatywy takie jak oficjalna wizyta w Brazylii Ministra Spraw Zagranicznych – Radosława Sikorskiego (listopad 2012), któremu towarzyszyła delegacja polskich przedsiębiorców, znajdują uzasadnienie w interesach gospodarczych obydwu krajów. Należy oczekiwać, że wizyta ta posłuży przede wszystkim zacieśnianiu relacji inwestorskich i stworzy podstawę dla inwestycji polskich w Brazylii.
Istnieje jednak szereg kwestii, o których potencjalni polscy inwestorzy muszą pamiętać. Podkreślenia wymaga fakt, że optymistycznym sygnałom płynącym z brazylijskiego rynku (najniższa w historii stopa bezrobocia na poziomie 5%, kontrolowana inflacja na poziomie 5%, stabilny kurs walutowy, obniżenie stóp procentowych oraz umiarkowany, ale stały wzrost PKB) towarzyszą też sygnały negatywne.
Wraz z ogólnym wzrostem inwestycji w Brazylii, rośnie także liczba przypadków, w których kończą się one niepowodzeniem. Nie wynika to jednak wyłącznie z braku odpowiednich mechanizmów prawnych.