Alternatywa dla kredytu

Kredyt obrotowy to popularne źródło finansowania bieżącej działalności. Jednak nie zawsze jest on łatwo dostępny.

Publikacja: 01.03.2013 02:54

Przedsiębiorstwa chętniej korzystają z faktoringu

Przedsiębiorstwa chętniej korzystają z faktoringu

Foto: Rzeczpospolita

Spółkom w gorszej sytuacji finansowej trudno jest uzyskać pożyczkę z banku, a jeśli już się to uda – będzie ona droga albo bank będzie wymagał szeregu zabezpieczeń. Dlatego wiele przedsiębiorstw szuka innych sposobów finansowania swojej bieżącej działalności.

Poprawa płynności

Jedną z opcji, coraz chętniej wybieraną przez firmy, jest faktoring. To usługa, która polega na wykupieniu przez faktora (bank) od klienta nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności. W efekcie klient nie musi tygodniami czekać na otrzymanie należności od swoich kontrahentów, od ręki otrzymuje 70–90 proc. wartości faktur, a resztę (po odjęciu prowizji) po ściągnięciu przez bank długu od kontrahentów.

Na wielkość finansowania nie ma tutaj wpływu ocena zdolności kredytowej firmy, ale wartość i jakość portfela wierzytelności. Firmy, które mają duży portfel należności handlowych, często mogą otrzymać znacznie wyższe finansowanie niż kredyt.

– Limit w faktoringu jest zawsze większy niż dostępny w ramach kredytu. Faktoring jest produktem samospłacalnym, bo spłacają go odbiorcy, a nie klient, który w przypadku kredytu musi przeznaczać środki ze swoich bieżących przepływów finansowych – wyjaśnia Paweł Kacprzak, dyrektor ds. faktoringu w Raiffeisen Polbank.

Zdaniem ekspertów jest to bardzo elastyczne rozwiązanie. Co więcej, w jego przypadku można liczyć na dodatkowe usługi, takie jak monitoring spływu należności, raportowanie oraz miękką windykację. Za pośrednictwem faktoringu dostawca może też się zabezpieczyć przed ryzykiem niewypłacalności dłużników.

– Faktoring, w przeciwieństwie do kredytu, poprawia wskaźnik płynności i skraca cykl ściągania należności. Korzystnie również wpływa na relacje kapitałów własnych do obcych – wyjaśnia Konrad Krężlewicz, starszy specjalista ds. produktów w Citi Handlowym.

I dodaje, że faktoring nie jest przeszkodą do zaciągnięcia w banku kredytu na dowolny cel, podczas gdy posiadanie już jednego kredytu w banku limituje możliwość zaciągania kolejnych.

Minimum formalności

– Jeżeli  klient stawia na minimum formalności i zwraca uwagę na kwestie podatkowe, to może skorzystać z leasingu – mówi Marcin Lucimiński, dyrektor biura małych i średnich przedsiębiorstw w BRE Banku. Ta usługa umożliwia finansowanie własnych inwestycji ze środków należących do leasingodawcy.

Leasing operacyjny daje możliwość zaliczenia miesięcznych rat leasingu w koszty działalności, co pozwala na przyspieszoną amortyzację środka trwałego, oraz finansuje VAT, który rozlicza firma leasingowa – wyjaśnia Aleksander Korsak, dyrektor Departamentu Zarządzania Bankowością Korporacyjną Banku Pekao. Pozwala on na średnioterminowe finansowanie.

Leasing i faktoring, ze względu na przyjmowane zabezpieczenie w postaci przedmiotu leasingu lub wykupionej wierzytelności, są łatwiej dostępne dla klientów niż kredyt bankowy. – Większa dostępność tych usług to pochodna mniej restrykcyjnych wymagań w zakresie dokumentów składanych przez klienta oraz wyższych limitów finansowania. Co prawda, ich koszt też jest zwykle wyższy niż kredytu obrotowego, co wynika z dodatkowych usług związanych z zarządzaniem wierzytelnościami lub przedmiotem leasingu – wyjaśnia Radosław Sosnowski, starszy menedżer w Departamencie Finansowania Handlu w ING.

Wydłużenie płatności

Najprostszym rozwiązaniem, które może zastąpić kredyt obrotowy, jest wydłużenie terminu płatności przez dostawcę odbiorcy towaru (tzw. kredyt kupiecki). Jednak nie zawsze sprzedający towar zgodzi się na taki kredyt, a jeśli już, to z reguły zaoferuje towar po wyższej cenie niż przy płatnościach natychmiastowych. – Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie produktów dokumentowych (akredytyw, gwarancji), które nie tylko umożliwiają szybsze uwolnienie środków, ale również zapewniają bezpieczeństwo – uważa Marcin Nowacki, dyrektor Departamentu Klientów Korporacyjnych Krajowych w BNP Paribas Banku.

Zdaniem ekspertów przedsiębiorcy mogą również rozważyć finansowanie bieżącej działalności krótkoterminowymi papierami dłużnymi. Emisja obligacji to coraz popularniejszy sposób na zdobycie środków przez firmy m.in. ze względu na dużą elastyczność finansowania, a także mniejsze wymagania co do zabezpieczeń niż w przypadku kredytów.

Masz pytanie, wyślij e-mail do redaktora sekcji „Pieniądze i biznes" Andrzeja Krakowiaka,  a.krakowiak@rp.pl

Opinia:

Anna Derleta, menedżer ds. finansowania strukturyzowanego BNP Paribas Bank Polska

Obligacje są powszechnym instrumentem finansowym, który służy do pozyskania środków bezpośrednio od inwestorów. Może być więc alternatywą dla kredytu bankowego, zarówno obrotowego, jak i inwestycyjnego. Warunki emisji są często mniej restrykcyjne niż proponowane przez banki. W zamian za to emitenci gotowi są ponieść wyższe koszty finansowe. Z perspektywy spółek z udziałem Skarbu Państwa emisja obligacji ma dodatkowe zalety. Do usług finansowych związanych z emisją papierów wartościowych (w tym obligacji) nie stosuje się ustawy – Prawo Zamówień Publicznych. Dzięki temu dopuszczalne są negocjacje warunków oferty pomiędzy emitentem i bankami, które w takim przypadku najczęściej odgrywają rolę zarówno gwarantów emisji, jak i inwestorów. Szczegółowe negocjacje pozwalają na dostosowanie struktury i warunków finansowania do konkretnych potrzeb spółki i możliwości inwestorów. W przypadku projektów czy potrzeb finansowych przekraczających możliwości pojedynczego banku wybranie finansowania w formie emisji obligacji umożliwi spółce stworzenie konsorcjum, w skład którego wejdzie kilka banków.

Czytaj w internecie

? Strona internetowa Polskiego Związku Faktorów, gdzie można znaleźć informacje o branży faktoringowej: www.faktoring.pl

? Serwis Związku Banków Polskich, gdzie znajdują się opracowania i raporty na temat produktów bankowych: www.zbp.pl

ekonomia24.pl/pieniadzeibiznes

? Usługi, które wspierają zarządzanie płynnością finansową – faktoring, miękka windykacja czy polecenie zapłaty to tylko niektóre z nich

? Jak szybko i bezpiecznie finansować transakcje i poprawić płynność – for-fa-iting to sposób na finansowanie bieżącej działalności.

Dopasuj kredyt do potrzeb firmy

1. Kwota pożyczki

Już na etapie planowania finansowego warto ustalić właściwy udział kapitałów własnych (np. min. 10 proc. w sumie bilansowej) i pozyskiwanego kapitału obcego. Następnie należy przeanalizować całokształt finansowania w odniesieniu do danej transakcji. To specyfika transakcji ostatecznie zadecyduje o wielkości kredytu, okresie finansowania i koszcie.

2. Elastyczność

Warto zwrócić uwagę, czy sposób i warunki udostępnienia finansowania  odpowiadają potrzebom firmy (wypłata całościowa, w transzach, linia kredytowa).

3. Koszty

Na cenę kredytu, oprócz oprocentowania, składają się również prowizje i opłaty. Cena jest ustalana indywidualnie dla każdego klienta. Zależy od ryzyka kredytowego związanego z daną firmą, jak i samą transakcją, która będzie finansowana. Istotna jest wielkość transakcji, stopień wykorzystania kredytu, długość okresu finansowania, rodzaj waluty oraz jakość zabezpieczeń.

4. Zabezpieczenia

Kredyty obrotowe, które są udzielane do roku, powinny być zabezpieczone aktywami krótkoterminowymi (obrotem przedsiębiorstwa, cesjami należności, zapasami).

Opinie Ekonomiczne
Pensje Polaków dogoniły zarobki Brytyjczyków. O czym to świadczy?
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: To nie są wybory prezydenckie
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wojna orła ze smokiem
Opinie Ekonomiczne
Dr Mateusz Chołodecki: Czy można skutecznie regulować rynki cyfrowe
Opinie Ekonomiczne
Marcin Piasecki: Marzenie stanie się potrzebą