Konta oszczędnościowe dla firm to dobry sposób na niezamrażanie gotówki, a jednocześnie uzyskanie odsetek. Wygodnym rozwiązaniem jest założenie takiego konta w banku, w którym firma ma swój rachunek. Wtedy na ogół nadwyżki finansowe mogą być łatwo przelewane na konto lokacyjne.
Rachunki bieżące dla firm są z reguły nieoprocentowane lub odsetki nie przekraczają 0,5 proc. w skali roku. Natomiast oprocentowanie konta oszczędnościowego jest zbliżone do stawek, jakie otrzymalibyśmy na lokacie terminowej. Z tym że pieniądze na konto lokacyjne można wpłacać w dowolnym momencie. Przy podejmowaniu środków należy się liczyć z pewnymi ograniczeniami (często tylko pierwsza wypłata w miesiącu nie wiąże się z żadnymi kosztami), ale w razie potrzeby można pobrać dowolną sumę bez utraty odsetek.
Przy wyborze konta oszczędnościowego nie należy kierować się wyłącznie oprocentowaniem. Trzeba uwzględnić dodatkowe koszty związane np. z prowadzeniem rachunku czy podejmowaniem gotówki.
Za prowadzenie konta lokacyjnego większość banków nie pobiera opłat, ale często wymagane jest posiadanie w danym banku rachunku bieżącego. Jeśli więc zdecydujemy się na ofertę innej instytucji niż ta, w której obecnie mamy rachunek, musimy się liczyć z koniecznością założenia drugiego. A to z kolei może się wiązać z dodatkowymi kosztami.
Warto też sprawdzić, ile kosztuje przelew z rachunku lokacyjnego. Prowizje często są naliczane wtedy, gdy w danym miesiącu przeprowadzamy więcej niż jedną taką operację. Opłaty wynoszą zwykle ok. 10 zł, ale w niektórych bankach są zdecydowanie wyższe (nawet 25 zł). Wykonanie kilku przelewów w miesiącu może zatem sporo kosztować, więcej niż wyniosą odsetki.