Reklama
Rozwiń

Politycy kpią z akcjonariatu obywatelskiego

Zbliżające się wybory parlamentarne fatalnie wpłynęły na politykę kadrową Ministerstwa Skarbu w kontrolowanych przez nie firmach.

Publikacja: 01.10.2015 22:00

Paweł Jabłoński

Paweł Jabłoński

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Dziś chyba nikt nie ma wątpliwości, dlaczego państwo reprezentowane przez polityków jest złym właścicielem.

W czwartek wymieniono wszystkich członków zarządu Tauronu – jednej z najistotniejszych polskich firm (ósme miejsce na Liście 500 Największych Firm „Rzeczpospolitej", ok. 17 tys. zatrudnionych). Niespotykana nawet w polskich warunkach masakra zarządu państwowej firmy świadczy o tym, jak bardzo wybory przesłoniły politykom wszystkie inne sprawy: przyzwoitość, ład korporacyjny, interesy mniejszościowych akcjonariuszy itd.

Co takiego złego zrobił zarząd Tauronu, że musiał zostać zmieniony? Jeżeli wierzyć nieoficjalnym informacjom (oficjalnych brak), kupując Brzeszcze – jedną z najgorszych polskich kopalń (ok. 0,25 mld zł strat), zażądał od państwa wsparcia finansowego i gwarancji, że w szafach kopalni nie ma już żadnego trupa. Dla Ministerstwa Skarbu, pragnącego udobruchać górników, to były żądania nie do przyjęcia.

Właściwie można by uznać, iż państwo ma rację. Tylko że Tauron nie jest państwową spółką, choć rządzi w nim minister skarbu. Parę lat temu Platforma pod szumnymi hasłami akcjonariatu obywatelskiego sprzedała Polakom większość jego akcji. Dla tych nieszczęśników, którzy wtedy dali się nabrać na obietnice polityków, plan ratowania górnictwa za ich pieniądze to katastrofa. Ale zarząd, który działa na szkodę spółki (nawet gdy jest to zgodne z planem rządu), może być pociągnięty do osobistej odpowiedzialności przez pokrzywdzonych akcjonariuszy.

Sprawa Tauronu jest drobnym krokiem w niekończącej się historii nieratowania górnictwa, ale może być śmiertelnym ciosem w od początku niemądrą ideę akcjonariatu pracowniczego. Nikt już nie uwierzy, że politycy w kryzysowych sytuacjach będą się oglądać na interesy mniejszościowych akcjonariuszy.

Drobną satysfakcją tych ostatnich może być fakt, że jedną z ofiar zdeterminowanych polityków stał się Aleksander Grad. Do wczoraj wiceprezes Tauronu, a jeszcze cztery lata temu minister skarbu naciągający Polaków na akcje państwowych firm i opowiadający im bajki o korzyściach z państwowego akcjonariatu.

Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?
Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Stanowiska coraz większego ryzyka