Przemysł czy usługi? Jedno i drugie

Jednym z wątków w dyskusji toczącej się na kanwie planu Morawieckiego jest kwestia struktury gospodarki, która sprowadza się do pytania, czy Polska potrzebuje reindustrializacji czy też raczej wysiłków na rzecz deregulacji i rozbudowy sektora usług – pisze ekonomista.

Publikacja: 16.05.2016 21:00

Przemysł czy usługi? Jedno i drugie

Foto: materiały prasowe

Jak się wydaje, stawianie kwestii rozwojowych dotyczących polskiej gospodarki w kontekście wyboru: albo rozwój przemysłu, albo rozwój usług, to efekt niezrozumienia zasad funkcjonowania współczesnych gospodarek, w których obie te części są wzajemnie współzależne. W większości gospodarek charakter i natura przemysłu obecnego w danym kraju w znacznym stopniu determinuje zarówno wielkość, jak i charakter (złożoność) sektora usług.

W przypadku usług biznesowych oddziaływanie to następuje w sposób bezpośredni – przez zgłaszany popyt (zapotrzebowanie przemysłu na dane usługi). W przypadku usług konsumenckich w sposób pośredni – przez oddziaływanie na siłę nabywczą w gospodarce.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
Greenpeace: Strategia PGE, czyli węgiel Schroedingera
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Modlin odbudowuje się po PiS-ie
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. O modelach przywództwa
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Jak wziąć cła na celownik i odwinąć się Trumpowi?
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. Struktury stadne w korporacjach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama