Pożegnanie prof. Jana Winieckiego

Liberał z otwartą głową – to określenie dobrze pasuje do zmarłego we wtorek prof. Jan Winieckiego.

Publikacja: 09.06.2016 22:00

Jan Winiecki

Jan Winiecki

Foto: Fotorzepa/Michał Sadowski

Wybitny ekonomista, orędownik liberalizmu, ceniony w kraju – a jeszcze bardziej za granicą – zarówno za olbrzymi i oryginalny dorobek naukowy, jak i za działalność publicystyczno-polemiczną oraz pracę w ważnych krajowych i międzynarodowych instytucjach gospodarczych – pisze o prof. Janie Winieckim w liście pożegnalnym Towarzystwo Ekonomistów Polskich, którego był członkiem założycielem i honorowym przewodniczącym.

Związany z wieloma instytutami i uczelniami, m.in. z Polską Akademią Nauk, skąd został zwolniony w 1984 r. z uwagi na współpracę z „Solidarnością" (z PZPR wystąpił w okresie stanu wojennego). Jan Winiecki był też doradcą ekonomicznym NSZZ „S", w 1990 r. należał do założycieli i do 1995 r. pełnił funkcję prezesa Centrum im. Adama Smitha. Był doradcą prezydenta Lecha Wałęsy, a także dyrektorem wykonawczym Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Od 1994 r. do 2003 r. zajmował stanowisko profesora i kierownika Katedry Ekonomii na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, wykładał na licznych uczelniach. W latach 2010–2016 był też członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Dlaczego znika hejt na elektryki
Opinie Ekonomiczne
Agata Rozszczypała: O ile więcej od kobiet zarabiają mężczyźni
Opinie Ekonomiczne
Iwona Trusewicz: Rodeo po rosyjsku, czyli jak ujeździć Amerykę
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Nie tylko meble. Polska gospodarka wpada w pułapkę
Opinie Ekonomiczne
Marta Postuła: Czy warto deregulować?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem