Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 08.08.2016 15:48 Publikacja: 07.08.2016 20:40
Marek A. Cichocki
Foto: archiwum prywatne
Wydawało się, że po wejściu do NATO i UE Polska przezwyciężyła ostatecznie i nieodwracalnie ten fatalny dla niej podział geopolityczny. Jeśli jeszcze potem dawał on o sobie znać, to raczej w odniesieniu do wciąż podzielonej świadomości Europejczyków, ale już nie jako polityczna, społeczna czy ekonomiczna rzeczywistość.
Jednak ostatnio kwestia ta nie przedstawia się już tak jednoznacznie. Za sprawą działań zbrojnych Putina wobec Ukrainy znów zaczęto mówić, nawet jeśli niesłusznie, o nowej zimnej wojnie w Europie. Konflikt wokół napływu arabskich migrantów oraz rozbieżności dotyczące stosunku do islamu sprawiły, że państwa Europy Środkowej znalazły się na cenzurowanym – jako te, które jakoby wyłamują się nie tylko z założeń polityki Zachodu wobec toczącego się kryzysu, ale wręcz pewnych wartości społeczeństwa otwartego. I wreszcie pojawił się pod adresem przede wszystkim Polski i Węgier zarzut tzw. nieliberalnej demokracji. Termin ten ukuł Fareed Zakaria na określenie niezachodnich reżimów demokratycznych. Wszystko to sprawia, że obecnie szczególnie wobec państw naszego regionu pojawia się sugestia, iż powracają one na ścieżkę Wschodu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Bez alternatywnych strategii perspektywy ukraińskiej gospodarki na rok 2026 wydają się wysoce niepewne – zwłaszc...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Kapitał zasilający polskie start-upy właśnie wysechł jak kałuża w czas suszy. Czy projekt europejskiej unii kapi...
Hutnictwo to strategiczna gałąź gospodarki, której znaczenie, w związku z transformacją energetyczną, będzie tyl...
Etapowe upłynnienie aktywów Skarbu Państwa może przynieść niemałe wpływy do budżetu. I pomóc w przywróceniu zach...
Zmagający się z wieloma zmartwieniami premier przypomniał ostatnio o niezwykłym sukcesie: pod względem siły naby...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas