Reklama
Rozwiń

Nadążyć za dronami

Na początku września weszły w Polsce w życie nowe przepisy dotyczące dronów. Dzielą one drony na te używane rekreacyjnie i sportowo oraz na komercyjne – używane do prowadzenia działalności gospodarczej lub zarobkowej.

Publikacja: 07.11.2016 18:39

Zgodnie z nowymi regulacjami loty modelami rekreacyjnymi można wykonywać właściwie jedynie poza miastami i z dala od zgromadzeń ludzkich (min. 100 m od zabudowań lub zgromadzeń ludzi oraz min. 30 m od pojedynczych osób, pojazdów i obiektów budowlanych). Przepisy te nie dotyczą modeli o wadze startowej nieprzekraczającej 0,6 kg, ponieważ tych nie ograniczają praktycznie żadne regulacje.

Natomiast aby używać dronów do celów komercyjnych, konieczne jest posiadanie świadectwa kwalifikacji (wydawanego po zdanym egzaminie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego). Loty w miastach są wtedy dozwolone. Dodatkowo operator drona ma obowiązek posiadania widocznej kamizelki oraz instrukcji operacyjnej urządzenia. Sam dron obowiązkowo powinien być wyposażony w tabliczkę identyfikacyjną z nazwą właściciela i oświetlenie ostrzegawcze – jeśli loty wykonywane są w nocy. Od września podniesiono też dopuszczalną masę startową komercyjnego drona z 25 kg do 150 kg.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
Ukraina po 3,5 roku wojny: wiatr wieje w oczy, pomoc wygasa, a planu B brak
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Panika nad wyschniętą kałużą
Opinie Ekonomiczne
ArcelorMittal odpowiada Instratowi
Opinie Ekonomiczne
Jak zasypać Rów Mariański deficytu finansów publicznych w Polsce
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Cud zielonej wyspy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama