Porozumienie z Samsungiem, choć oficjalnie zostanie ogłoszone dopiero dziś, od miesięcy jest jednym z głównych tematów dyskusji branży producentów AGD w Polsce. – Rutkowski wykonał mistrzowski ruch. Niby sprzedaje zakłady, ale zdobywając spore środki, jednocześnie nie traci bazy produkcyjnej – mówi jeden z konkurentów.
Negocjacje długo udało się utrzymać w tajemnicy. Rutkowski ostatecznie przyznał tylko, że rozmawia z dużym azjatyckim koncernem, a szczegóły poznamy dopiero dzisiaj.
Jego sukcesem na pewno jest to, że firma – istniejąca co prawda od 1945 r., ale działająca na coraz bardziej konkurencyjnym rynku – nie oddała pozycji w czołówce branży dużego AGD. Według ostatnich danych z 12,5-proc. udziałem w rynku zajmuje trzecią pozycję.
Jacek Rutkowski jest ekonomistą. W 1972 r. skończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Poznaniu. Zanim zaczął działać w branży AGD, miał na koncie wiele epizodów w zupełnie innych sektorach. Pracował jako przedstawiciel firm zagranicznych w Polsce, był też właścicielem firmy handlowej Magotra działającej w Niemczech. Przełom to 1994 r., kiedy kontrolowana przez Rutkowskiego Amica Holding wraz z Bankiem Handlowym odkupuje od Skarbu Państwa 80 proc. udziałów w Fabryce Kuchni we Wronkach. Dziś to on rozdaje karty, do Holdingu należy 36,5 proc. akcji dających 53,3 proc. głosów na WZA.
Amica jest w Polsce doskonale znana – według rankingu „Marki polskie” publikowanego przez „Rz” świadomość brandu wynosi 78 pkt na 100 możliwych, a jego wartość 212,5 mln zł. Firma sprzedaje produkty w 40 krajach, na eksport trafia około połowy produkcji. W Niemczech sprzedaje pod marką Premiere, w Skandynawii jako Gram. Z kolei w naszym regionie działa pod szyldem Hansa.