Znany i ceniony jest głównie za budowę potęgi Banku Zachodniego WBK. A także za klasę, z jaką przygotował tę instytucję finansową do swojego odejścia rok temu na emeryturę. Sam wprowadzał i uczył swojego następcę. Irlandzcy właściciele BZ WBK w uznaniu dla jego dokonań w banku sprawili, że został mianowany konsulem honorowym Republiki Irlandii w Polsce.Nowy szef rady nadzorczej LOT nie ukrywa, że finanse zawsze były jego pasją. Dlatego właśnie zdecydował się wziąć udział w konkursie na prezesa WBK, choć konkurencja była wyjątkowo silna. Do ostatniego etapu przeszło aż pięciu kandydatów. I do końca nie było wiadomo, kto wygra. Przeprowadzona przez Ksenia fuzja Banku Zachodniego z WBK była modelowa. Bez wstrząsów, napięć.
– Od początku widoczny był efekt synergii. Bez większych problemów spółka wybrnęła także z załamania w sektorze bankowym na początku tego wieku – uważa Marcin Materna z Millennium DM.
Podstaw ekonomii Kseń nauczył się na poznańskiej Akademii Ekonomicznej. Jego kolegami z tamtych czasów są między innymi b. wiceminister spraw zagranicznych i wiceminister gospodarki, ambasador Polski w Niemczech Andrzej Byrt i doc. Tadeusz Budnikowski z Instytutu Zachodniego.
Międzynarodowe finanse były prezes BZ WBK poznał we Francji. Został tam wysłany przez szefów Banku Handlowego. Pracował w dwu wielkich bankach: Lyonnaise de Banque i Caisse Nationale de Credit Agricole. Początkowo zajmował się operacjami na rynkach terminowych. Na tyle udanie, że szybko awansował.
Ale nie tylko finanse były pasją tego poznańskiego bankowca. Jego konikiem od lat jest też sport, kiedyś głównie piłka nożna i kolarstwo. W czasach PRL z wypiekami na twarzy towarzyszył zmaganiom kolarzy w Wyścigu Pokoju. Mimo że w maju, kiedy zaczynała się największa impreza kolarska tamtych czasów, Kseń przestawał się praktycznie uczyć, nie miał problemów z ocenami. Zamiłowanie do sportu pozostało mu do dzisiaj. Nadal jeździ na nartach i gra w tenisa.