66-latek emanuje pewnością siebie, choć zdecydowanie nie ma powodów do zadowolenia – jego wczorajszy przyjazd przed budynek sądu był na żywo transmitowany przez koreańską telewizję.
– Zmieniaj w swoim życiu wszystko, poza żoną i dziećmi – brzmi jego życiowe motto, ale to rodzina jest teraz powodem jego kłopotów. Niemal rok temu Lee został oskarżony o nielegalne przekazywanie swoim dzieciom pakietów akcji Samsunga. Już od dawna zarzucano mu zbytnie faworyzowanie rodziny i nepotyzm. Żona Hong Ra-Hee, jedna z najbogatszych kobiet w Korei, jest dyrektorem powiązanej z grupą Hoam Foundation. Syn jest wiceprezesem Samsung Electronics, a najstarsza córka to z kolei wiceprezes spółki zależnej Shilla, prowadzącej luksusowe hotele i sklepy wolnocłowe.Kolejna jest wiceprezesem Cheil Industries, a to oczywiście spółka z grupy Samsung. Najmłodsza córka Lee Yoon-Hyung zmarła w tajemniczych okolicznościach, jej ciało znaleziono w apartamencie na nowojorskim Manhattanie 18 listopada 2005 r. – prawdopodobnie popełniła samobójstwo.
Choć obecnie prezes musi się gęsto tłumaczyć przed sądem i nie wiadomo, czy nie trafi do aresztu, to ma jednak imponujący dorobek, od kilkunastu lat stoi na czele grupy Samsung i to on ją stworzył w obecnym kształcie, choć założył ją jego ojciec Lee Byung-Chul. Prezes jest jego trzecim synem – spora część rodzeństwa zresztą i tak pracuje w firmie.
Urodził się w dobrze sytuowanej rodzinie, dzięki temu stać go było na znacznie więcej niż rówieśników. Dlatego skończył ekonomię na Waseda University w Tokyo, a MBA zrobił na George Washington University. Dzięki takim możliwościom biegle mówi po japońsku i angielsku.
To Lee Kun Hee we wczesnych latach 90. uwierzył, że Samsung daleko nie zajdzie, jeśli dalej będzie zajmował się tylko masową produkcją towarów niskiej jakości, a jego przyszłość to jedynie wyższa półka. Dotąd firma była niewielkim producentem telewizorów i lodówek – pod jego władzą stała się kolejnym konglomeratem w koreańskim stylu. Dzisiaj kierowana przez niego firma poza znanym na cały świecie sprzętem elektronicznym jest największym w Azji producentem procesorów komputerowych i telefonów komórkowych, a także drugim na świecie producentem statków.