Dla wielu osób native speaker to idealny lektor. Czy tak jest rzeczywiście?
Absolutnie nie, gdy nie jest to osoba wykwalifikowana. Jeśli nie są to konwersacje, lecz zwykły kurs, i to prowadzony przez nieprzygotowanego native speakera, będzie zwykłą stratą czasu.
Co jeszcze brać pod uwagę przy wyborze szkoły językowej?
Liczy się również to, od jak dawna szkoła działa. Jeśli ma kilkanaście lat tradycji, to są duże szanse, że jest dobra, skoro utrzymała się tak długo. Jeżeli powstała kilka miesięcy temu, to ponosimy pewne ryzyko. Warto też zasięgnąć opinii ludzi, którzy znają tę szkołę, można zajrzeć na fora internetowe.
Problem w tym, że o tej samej szkole można czasem przeczytać bardzo różne opinie – od entuzjastycznych do miażdżącej krytyki.
Wiadomo, że na forach piszą też właściciele szkół. Jeśli mamy więc 20 opinii krytycznych i jedną, – dwie pozytywne, to sygnał, że szkoła może być słaba. Warto również zapytać i sprawdzić, czy szkoła ma jakiś certyfikat, znak jakości. W Polsce szkoły mogą posiadać akredytację kuratorium oświaty, europejski Equals, polski PASE oraz certyfikat ISO potwierdzający jakość zarzą- dzania. Co do jakości nauczania, to warto też sprawdzić, czy szkoła ma metodyka.