[b]Jak brokerzy zareagowali na pomysł Komisji Nadzoru Finansowego dotyczący likwidacji licencji maklerskich?[/b]
Z ankiety przeprowadzonej bezpośrednio wśród domów maklerskich, TFI i PTE, zdecydowana większość ankietowanych opowiada się za pozostawieniem obecnego systemu licencjonowania. Jest także przeciwna egzaminom interwencyjnym, które w zamian planuje wprowadzić Urząd KNF.
[b]Przeniesienie nadzoru nad maklerami i doradcami do Instytutu Rynku Kapitałowego jest lepszym pomysłem?[/b]
Doceniamy nową inicjatywę edukacyjną, jaką jest powołanie Instytutu Rynku Kapitałowego. Trzeba jednak pamiętać, że jest to projekt dopiero powstający, którego próby uruchomienia trwają od blisko trzech lat. Świadczy to o tym, że niezależnie od składanych deklaracji, dla GPW czy Izby Domów Maklerskich nie jest to przedsięwzięcie priorytetowe. Nie takie są też podstawowe zadania tych instytucji. Pokazuje to również, jak trudno jest wypracować od podstaw spójną koncepcję programową, nie mówiąc już o jej praktycznym wdrożeniu. Instytut Rynku Kapitałowego nie posiada na razie żadnego doświadczenia edukacyjnego czy certyfikacyjnego i na tym etapie trudno poważnie podchodzić do powierzenia tej firmie tak ważnego zadania jak przyznawanie państwowych licencji.
Dziwi też, że akurat Izba Domów Maklerskich wychodzi z taką propozycją. Przecież dwa lata temu, przy okazji nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, to właśnie IDM postulował likwidację wymogu zatrudniania maklerów i doradców inwestycyjnych, a co za tym idzie likwidację licencjonowania. Resort finansów odrzucił ten pomysł z powodu potencjalnych negatywnych skutków. Jednocześnie, jak wspominałam wcześniej, wyniki ankiety przeprowadzonej bezpośrednio wśród domów maklerskich, pokazują, iż opowiadają się one za pozostawieniem obecnego systemu licencjonowania i przeciwko egzaminom interwencyjnym.