Irving Pickard domaga się odszkodowania za to, że ten pożyczkodawca rzekomo pomagał Madoffowi w oszukańczej działalności.

Według Pickarda HSBC oraz powiązane z nim instytucje wspierały działalność Madoffa w ten sposób, że stworzyły sieć międzynarodowych funduszy, które skierowały 8,9 mld dol. pieniędzy inwestorów do Bernard L. Madoff Investment Securities LLC (BLMIS), czyli firmy inwestycyjnej Madoffa. Okazała się ona piramidą finansową, w której przepadło co najmniej 65 mld dol.

– Pozwani zarobili również setki milionów dolarów, sprzedając, zarządzając, pożyczając lub inwestując w instrumenty finansowe zaprojektowane, by wspomóc Madoffa w pompowaniu pieniędzy do BLMIS i przedłużaniu finansowania szwindla Ponziego (amerykańskie określenie piramidy finansowej – dop. red.) – głosi pozew napisany przez Pickarda. Syndyk wskazuje, że HSBC otrzymywał sygnały wskazujące na to, że fundusz Madoffa może być piramidą finansową. Gdyby brytyjski bank zareagował w odpowiedni sposób na te doniesienia, przestępczy proceder Madoffa skończyłby się wiele lat wcześniej, a tysiące ludzi nie powierzyłyby oszustowi swoich oszczędności.

Zdaniem HSBC oskarżenia Pickarda nie mają żadnych podstaw. Pickard złożył podobne pozwy również przeciwko innym bankom. Chce on uzyskać 6,4 mld dol. odszkodowania od JPMorgan Chase za to, że ten pożyczkodawca "pomagał Madoffowi", oraz 2 mld dol. od szwajcarskiego banku UBS za ten sam czyn.

Bernard Madoff został aresztowany w Nowym Jorku w grudniu 2008 r. W maju 2009 r. skazano go za defruadacje w jego funduszu na 150 lat więzienia. Wcześniej był on szanowanym finansistą, przewodniczącym giełdy Nasdaq. Obecnie ma opinię największego oszusta finansowego w dziejach.