Reklama

Koszt zależy od oceny portfela odbiorców firmy

Na wysokość kosztów w faktoringu wpływ ma: obrót, liczba odbiorców i faktur oraz jakość portfela wierzytelności

Publikacja: 18.06.2012 05:29

Koszt faktoringu kształtuje się w zależności od tego, jak dany faktor ocenia portfel odbiorców przedsiębiorstwa z punktu widzenia ryzyka wypłacalności.

Na poziom kosztu faktoringu składają się odsetki (marża dodawana do stawki bazowej) oraz prowizje od faktury (prowizje operacyjne), czyli koszty usług dodatkowych, będących integralną częścią faktoringu. Są to np. zarządzanie należnościami, monitowanie i ewentualne przejęcie ryzyka.

– Oprocentowanie uzależnione jest od dwóch czynników – najczęściej ustala się je na podstawie stawki WIBOR powiększonej o marżę faktora. Koszt związany z wysokością oprocentowania jest z reguły zbliżony do kredytu obrotowego – mówi Dariusz Steć, członek zarządu BRE Faktoring.

Na rynku widać dość duże zróżnicowanie prowizji dla faktorów. Można spodziewać się wielkości od 0,1 do 1 proc., a nawet więcej. W grę wchodzi także prowizja przygotowawcza, której wysokość zależy od nadanego danemu klientowi limitu.

Część faktorów stosuje szczegółowe cenniki usług dodatkowych, na które warto zwrócić uwagę.

Reklama
Reklama

Jak podkreślają przedstawiciele branży, koszt faktoringu jest zwykle ustalany indywidualnie i zależy najczęściej od wielkości transakcji i jakości portfela należności. Im większa transakcja, lepsza jakość klienta czy portfela, tym jednostkowy koszt faktoringu jest niższy.

Z kolei Paweł Tobis, wiceprezes Coface Poland Factoring, podkreśla, że decyzja dotycząca wyboru faktoringu i konkretnego faktora nie powinna sprowadzać się tylko do wyboru oferty z najniższą ceną. Najniższa cena najczęściej nie idzie w parze z najwyższą jakością.

– Jeśli chodzi o koszt faktoringu w porównaniu z kredytem, nie możemy porównywać wprost tych dwóch kosztów, bo zakres usług nie jest jednakowy. Z kolei jeśli chodzi o porównywanie kosztów faktoringu u różnych faktorów, najważniejsze jest sprawdzenie, za co tak naprawdę płacimy, czyli jakie dodatkowe usługi obejmuje oferowana cena – mówi Tobis.

Opinie Ekonomiczne
Wiceszef Komisji Europejskiej dla „Rzeczpospolitej”: Apel o preferencje europejskie
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Piękny wzrost PKB, ale na sterydach
Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Demograficzny efekt motyla
Opinie Ekonomiczne
Ekspert: Innowacje w świecie uzbrojonej globalizacji. Jaki kierunek dla Polski?
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Niezastępowalny konsument
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama