Wystartował rządowy program wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Jego elementem jest Portfelowa Linia Gwarancyjna de minimis obsługiwana przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Z linii tej będą udzielane gwarancje stanowiące zabezpieczenie kredytu obrotowego.
Pomoc publiczna de minimis (zgodnie z prawem unijnym państwo może jej udzielać bez konieczności uzyskiwania zgody Komisji Europejskiej) jest limitowana. Wartość takiej pomocy dla jednego przedsiębiorcy nie może przekroczyć 200 tys. euro (w przypadku przedsiębiorstw transportu drogowego 100 tys. euro) w danym roku podatkowym oraz w ciągu dwóch poprzednich lat podatkowych. Wielkość ta jest przeliczana po średnim kursie walutowym ogłaszanym przez NBP obowiązującym w dniu udzielenia pomocy.
Gwarancja z Linii Gwarancyjnej de minimis nie może przekroczyć 3,5 mln zł (maksymalnie 60 proc. kwoty kredytu obrotowego). Odpowiada to pomocy publicznej w wysokości ok. 112 tys. euro (ekwiwalent dotacji brutto wyliczany według wskaźnika 13,33 proc., przy kursie euro w NBP z połowy marca 2013 r.).
Gwarancja jest formą zabezpieczenia kredytu na wypadek, gdyby firma miała kłopoty z jego spłatą w terminie ustalonym w umowie. W takiej sytuacji BGK przekazuje środki bankowi, który udzielił kredytu. Nie zwalnia to dłużnika z obowiązku oddania pieniędzy. Będzie musiał je zwrócić (wraz z odsetkami) bankowi BGK.
Gdzie można uzyskać kredyt z gwarancją