Bezrobocie wśród osób pomiędzy 18. a 24. rokiem życia w niektórych państwach Unii przekracza 50 proc. Zdaniem Komisji Europejskiej młodzi ludzi zostali szczególnie mocno dotknięci skutkami kryzysu i tylko podjęcie zdecydowanych działań może uchronić Europę przed „straceniem całego pokolenia". Działania te opisano w formie zaleceń opublikowanych przez Komisję.

Bruksela wzywa państwa członkowskie do wdrożenia Gwarancji dla młodzieży oraz Inicjatywy na rzecz zatrudnienia młodzieży. Pierwszy z tych dokumentów zachęca rządy do współpracy z pracodawcami w oferowaniu pracy lub szkolenia wszystkim osobom przed 24. rokiem życia w ciągu czterech miesięcy od momentu ukończenia przez nie szkoły lub utraty zatrudnienia. Druga inicjatywa przewiduje uruchomienie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego na zwiększenie liczby miejsc pracy w tych regionach, gdzie bezrobocie wśród młodzieży przekracza 25 proc. Zalecenia Komisji dotyczą również pobudzenia mobilności stażystów, zwiększenia wsparcia dla nich ze strony sieci EURES oraz w ramach programu Erasmus+, a także zmian w metodach kształcenia zawodowego.

Eksperci z Centrum für Europäische Politik mają spore zastrzeżenia do zaleceń Komisji. Ich zdaniem wskaźniki, na które powołuje się KE, są źle skonstruowane – wyliczając stopę bezrobocia, powinno się bowiem porównywać liczbę bezrobotnych do ogółu populacji w danym wieku, a nie wyłącznie do liczby osób, które się nie kształcą. Według CEP proponowane rozwiązania nie zwiększą poziomu zatrudnienia, bo miejsca pracy nie powstają w wyniku rządowych obietnic, a wskutek suwerennych decyzji pracodawców.

Pełna wersja analizy dostępna jest na stronie Fundacji FOR: www.for.org.pl

Mateusz ?Guzikowski, ekspert Forum ?Obywatelskiego ?Rozwoju

Problem bezrobocia osób młodych jest szczególnie widoczny w krajach naszego regionu, niemniej warto pamiętać, że borykają się z nim również m.in. Grecja i Hiszpania. Bruksela wzywa państwa członkowskie do uspójnienia regulacji dotyczących odbywania stażów i praktyk. Miałoby to obejmować również subsydia dla sektora MSP. Skierowanie działań na rozwiązanie problemu bezrobocia młodych najprawdopodobniej odbędzie się kosztem aktywizacji osób w wieku przedemerytalnym – zwiększenie popytu na pracę młodszych i tańszych pracowników spowoduje zmniejszenie popytu na pracę osób bardziej doświadczonych, ale też i relatywnie droższych. Wątpliwe jest również samo wprowadzenie subsydiowania zatrudnienia, ponieważ to nie rząd gwarantuje miejsca pracy. Te tworzone są przez sektor przedsiębiorstw, które w żaden sposób nie mogą zostać do tego zmuszone – nawet regulacjami unijnymi.