Reklama
Rozwiń

Kryzys pietruszkowy

Niepokojący wzrost cen pietruszki, zarówno części białej, jak i natki, wywołał poruszenie i w kręgach finansowych, i wśród szerokich warstw społeczeństwa.

Publikacja: 26.06.2019 21:00

Kryzys pietruszkowy

Foto: Pixabay / Innviertlerin

Poza walorami odżywczymi, smakowymi i zdrowotnymi (być może również własnościami afrodyzjaku – należałoby o to zapytać ministra rolnictwa) pietruszka ma w Polsce znaczenie symboliczne. W końcu nieraz nasza reprezentacja narodowa grywała mecze „o pietruszkę".

Problemu pietruszki nie należy lekceważyć także z innego powodu. Choć polityków przeważnie to zaskakiwało, wzrost cen żywności okazywał się społecznym dynamitem w większym stopniu niż cokolwiek innego. Rewolucja francuska wybuchła nie wtedy, kiedy w Bastylii więziono krytyków króla, ale kiedy skutkiem nieurodzaju podrożał chleb. Podobny mechanizm zakończył rządy carów w Rosji i stał się początkiem końca reżimu komunistycznego w Polsce, gdy w 1976 r. i 1980 r. usiłował podnieść ceny mięsa.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB
Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?