Jak podkreśla Bruksela, zmiany klimatu wynikające z emisji gazów cieplarnianych są nieuchronne. Nie powstrzyma ich nawet radykalne ograniczenie emitowanych zanieczyszczeń. Wzrost temperatur na kontynencie europejskim w ciągu najbliższych dziesięcioleci spowoduje topienie się lodowców, podnoszenie poziomu mórz, częstsze będą też upały i powodzie. Według Komisji Europejskiej, niedostosowanie się do zmian klimatu spowoduje, że roczne koszty m.in. katastrof naturalnych wzrosną ze 100 mld euro w 2010 r. do 250 mld w 2050 r.
Komisja apeluje więc do państw członkowskich o opracowanie strategii przystosowania do zmian klimatu. Dokument taki powinno przygotować każde państwo członkowskie na podstawie wytycznych opublikowanych przez Komisję. Kraje UE będą mogły liczyć na współfinansowanie objętych strategią inwestycji z unijnego programu LIFE. Unia zamierza też wesprzeć popularyzację wiedzy na temat ekonomicznych, społecznych i ekologicznych skutków zmian klimatu (m.in. w ramach programu „Horyzont") oraz uwzględnić ten problem w innych obszarach prowadzonej polityki. Komisja stawia sprawę jasno: jeśli dobrowolnie przygotowane strategie okażą się niewystarczające, w 2017 r. Bruksela rozważy wprowadzenie obowiązkowych rozwiązań.
Analitycy z niemieckiego ośrodka Centrum für Europäische Politik (CEP) nie mają wątpliwości, że opracowanie w poszczególnych państwach strategii dostosowania się do zmian klimatu jest potrzebne, ułatwi bowiem wymianę informacji i koordynację działań. Eksperci kwestionują potrzebę harmonizacji tego rodzaju strategii na szczeblu unijnym, szczególnie w sytuacji, gdy jakiś problem nie będzie miał wymiaru międzynarodowego. – Państwa członkowskie powinny mieć prawo swobodnego wyboru metod dostosowania się do zmian klimatu, w zależności od uwarunkowań geograficznych, społecznych i finansowych – twierdzą eksperci CEP.
—Krzysztof Szwałek
Pełna wersja analizy dostępna jest na stronie Fundacji FOR: www.for.org.pl