Oczywiście zarabiają za dużo

Mało która branża – nie tylko w Polsce – budzi tak negatywne emocje jak banki. A gdy dołożyć do tego zarobki ich zarządów, powstaje od razu mieszanka wybuchowa.

Publikacja: 24.03.2014 05:55

Oczywiście zarabiają za dużo

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek

Na forach będzie się gotowało, że to złodzieje, że przecież same banki jako takie niczego nie produkują. Trudno też się dziwić oburzeniu, gdy wychodzi na jaw, iż prezesi zarabiają nawet po kilka milionów zł rocznie, co z punktu widzenia zdecydowanej większości społeczeństwa jest sumą tak wysoką, że  absurdalną.

No i co z tego? Podobnie można oceniać zegarki kosztujące po 100–200 tys. zł. Kosmos, ale ktoś je jednak kupuje. Tak samo jak samochody za kilka milionów i mieszkania nawet za kilkanaście.

Zdecydowana większość banków należy do inwestorów prywatnych i to akcjonariusze decydują, ile ma zarabiać zarząd. Społecznym oburzeniem nakręcają się politycy, chcąc ograniczać ich wynagrodzenia, ale generalnie nic z tego nie wychodzi. Ustawa kominowa mająca w Polsce ograniczyć zarobki w państwowych spółkach spowodowała kreatywne wyszukiwanie sposobów na jej obchodzenie. Prezesi pracowali w sieci spółek córek i tak wychodzili na swoje.

Zagranicą furię opinii społecznej wzbudza jednak sytuacja, gdy banki ratowane przed upadkiem, państwowymi środkami dalej chcą płacić swojej kadrze tak dużo. Klient za to zapłaci – zazwyczaj brzmi to nieco demagogicznie, ale akurat w tym przypadku doskonale obrazuje nastroje społeczne.

Czy banki mogą liczyć na lepsze postrzeganie? Niekoniecznie, ponieważ gdy Polak jest na jakąś usługę skazany, tym bardziej widzi jej braki. Większość osób bez konta nie może funkcjonować, natomiast bez banku bardzo by chciało, choć to trudne. Ankieter zadzwoni ?o 7 rano albo w weekend, by po raz kolejny poinformować o promocji, której nie chcemy. Bank wyśle kartę, ale na adres nieaktualny od kilku lat. "Ojej, to błąd systemu" - m0żna usłyszeć po godzinnym czekaniu na połączenie z infolinią. Płaćcie sobie dużo, ale coś za to róbcie.

Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Z pustego i generał nie naleje
Opinie Ekonomiczne
Polscy emeryci wracają do pracy
Opinie Ekonomiczne
Żeby się chciało pracować, tak jak się nie chce
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Jak przekuć polskie innowacje na pieniądze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Ekonomiczne
Dlaczego warto pomagać innym, czyli czego zabrakło w exposé ministra Sikorskiego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne