W „Rzeczpospolitej" z 8 sierpnia 2014 roku ukazał się artykuł Wojciecha Hartunga pod tytułem „Kosmetyka w zamówieniach", w którym autor twierdzi, że nowelizacja ustawy prawo zamówień publicznych (dalej pzp), nie wprowadza oczekiwanych reform. Jako ekspert Business Centre Club, biorący udział w pracach komisji sejmowej zajmującej się tym zagadnieniem, nie mogę się z tym zgodzić.
W trakcie wielomiesięcznych prac komisji, a także jeszcze przed jej ukonstytuowaniem, BCC oraz inne organizacje biznesowe postulowały zmiany niezbędne w celu usprawnienia procesu zamówień publicznych w Polsce, eliminacji patologii powstałych na przestrzeni ostatnich lat i umożliwienia optymalnego dysponowania środkami unijnymi przeznaczonymi w szczególności na rozwój infrastruktury.
Zmiany objęte omawianą nowelizacją nie są wprawdzie kompletnym odzwierciedleniem naszych postulatów i oczekiwań, niemniej ich bagatelizowanie i umniejszanie ich wagi również jest niesłuszne.
Już na początku swego artykułu W. Hartung pisze, że nowelizacja przewiduje istotne zmiany w zakresie wykluczania wykonawców z powodu niewłaściwego wykonywania zamówień. Nie sposób się tu z autorem nie zgodzić – faktycznie są to zmiany istotne, mimo że skądinąd są w dużej mierze wynikiem implementacji art. 57 ust. 4 lit. c dyrektywy 2014/24/UE i art. 80 ust. 1 dyrektywy 2014/25/UE. Przepisy te stanowią, że instytucje zamawiające mogą wykluczyć lub zostać zobowiązane przez państwa członkowskie do wykluczenia z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia każdego wykonawcy, jeżeli instytucja zamawiająca może wykazać za pomocą stosownych środków, że wykonawca jest winny poważnego wykroczenia zawodowego, które podaje w wątpliwość jego uczciwość.
Z tego punktu widzenia nowelizację przedmiotowego przepisu należy ocenić pozytywnie, co w połączeniu z rezygnacją z czarnej listy wykonawców prowadzonej przez prezesa UZP oraz możliwością egzoneracji wykonawcy poprzez naprawę lub zobowiązanie do naprawy spowodowanych przez siebie szkód i podjęcie środków zaradczych na przyszłość, stanowi bardzo poważną zmianę na korzyść w porównaniu z przepisami dotychczas obowiązującymi.